Учениците ни с най-висок процент ниски постижения в училище сред страните от ЕС
Резултатите от мониторинговия доклад на ЕК в сектор образование ще бъдат представени на 11 март в София
Снимка: Thinkstock/Guliver
Mониторинговият доклад на Европейската комисия в сектор Образование ще бъде представен на предстоящото издание на "Образование без граници" в София. Докладът съдържа резултати в ЕС и конкретно за България за изминалата година.
Високопоставени представители на Европейската комисия ще отговарят на въпроси относно българското образование и постигнатите резултати. Във форума ще участват около 200 представители на всички нива на образователната система – ректори на български университети, директори на училища от цялата страна, началници на РИО инспекторати, представители на местната власт, министерства и много други.
За първи път у нас на едно място ще се съберат представители на всички образователни нива, които ще дискутират мястото на българското образование на европейския континент.
Срещата започва в 14 ч. на 11 март, в зала 7 на НДК. Тя е част от Международно изложение "Образование без граници".
Сред основните тенденции в развитието на българското образование, залегнали в доклада, са:
България има най-висок процент от всички държави членки на ЕС-28 на ученици с ниски постижения по четене, математика и природни науки;
Процентът на заетост на наскоро дипломиралите се е 52,6%, а за ЕС възлиза на 70,8%;
България и Румъния са на последните места по участие на възрастни (от 25 до 64 години) в дейности по учене през целия живот;
Около половината от всички студенти в България учат в шест от общо 52 професионални области: икономика, администрация и управление, право, комуникации и информационни технологии, педагогика и туризъм.
България е сред държавите членки на ЕС с най-висок процент на лицата на възраст между 20 и 34 години, завършили висше образование и заемащи работни места, които традиционно не изискват такава степен на квалификация.