Чиновници ще отнесат наказание заради „Майце си“ и „Тютюн“
Позицията на МОН е, че произведенията не са махнати по идеологически причини, а за да се намали обемът на изучавания материал
Снимка: Община Габрово
20 души са си разделили над 4000 лева за одобрение на проекта за промяна в програмата по БЕЛ, който съдържа замяната на романа "Тютюн" с "Осъдени души" и отпадането на "Майце си" от списъка със задължително изучаваните произведения. Това стана ясно на пресконференция с министъра на образованието и науката проф. Анелия Клисарова, пише iNews.bg.
По думите на министъра след проверка по проекта "За по-качествено образование" за разработване на проектите за нови учебни програми, е установено, че в разработването му са участвали 34 методици – 25 редовни и 9 резерви.
Проф. Клисарова е одобрила проекта, защото не била запозната с пълната конкретика. Знаела, че няма да отпадат автори, но не знаела, че ще бъдат заменяни произведения. На практика Клисарова обвини експертите от МОН, че не я информирали коректно за промените.
Конкретен виновник за отпадането на произведенията не е посочен, тъй като протоколите от заседанията са били обобщени.
Четиримата чиновници, участвали в програмите от министерството, ще дават писмени обяснения и при доказване на нарушение, ще им бъде наложена дисциплинарна отговорност.
По думите на Евгения Костадинова, тя също не е имала достъп до протоколите, въпреки, че е ръководител на проекта.
От министерството твърдят, че произведенията не са махнати по идеологически причини, а за да се намали обемът на изучавания материал. По думите на Костадинова самите часове не стигат на учителите да преподават заложените в програмата над 100 произведения.
В крайна сметка стана ясно, че промени в учебното съдържание ще има, но само след широка дискусия и с участието на експерти и учители.
Мнението на главният секретар на МОН Красимир Вълчев е, че експертите от ведомството участват в твърде много проекти. Затова в следващия програмен период МОН няма да бъде бенефициент на толкова много проекти.
За финал на срещата от МОН увериха, че няма да се правят промени в съдържанието на учебните програми по математика и информатика, които вече са одобрени. Обсъждането по не по-малко важен предмет - история, тепърва предстои.