Вход | Регистрация

1,1 млн.българи може да плащат по-евтин ток

Енергийният министър Теменужка Петкова представи мерките за защита на т.нар.уязвими клиенти

1,1 млн.българи може да плащат по-евтин ток
Снимка: БГНЕС

По-евтин ток ще плащат 1,1 милион българи по т.нар. социална тарифа. Толкова са хората, които отговарят на изискванията на правителството за помощ при либерализацията на пазара, заяви днес енергийният министър Теменужка Петкова.

Министърът представи механизма за защита на уязвимите клиенти в условията на пълна либерализация на електроенергийния пазар. Мерките за защита на тези клиенти са финансови, нефинансови и дългосрочна мярка - енергийната ефективност, посочи Петкова. Критериите за определяне на лицата са определени с помощта на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане, добави тя, цитирана от 3e-news.net.

В момента се уточнява окончателният финансов модел с представители на Световната банка, като очакването е до две седмици той да е напълно готов. Сегашната дефиниция за социално уязвими потребители касае всички лица и семейства, които получават помощ за отопление. Новата дефиниция разширява обхвата и в тази категория могат да се включват лица и семейства, които поради възраст или здравословно състояние или доходи са в риск от социално изключване.

Това на първо място ще са лица на възраст над 70 години, получаващи пенсия до определената линия на бедност в страната до определена година. Мярката е временна и ще е в сила 5 години, когато влезе в сила модела на пълната либерализация. Социалната мярка ще може да се ползва от лица с 90% намалена работоспособност или ползващи чужда помощ.

Социалната тарифа означава определено количество електроенергия с по-ниска цена, което ще покрива необходимите базови нужди за съответно домакинство.Въвеждането на социална тарифа ще е временна мярка, която предвижда до 100 кВтч на месец за домакинство, което ползва услугите на централно топлоснабдяване или природен газ за подгряване на вода за битови нужди, или до 150 кВтч. за лице/домакинство, ползващо ел. бойлер за топла вода, извън нуждите за отопление.

Според механизма за определяне на социалната тарифа помощта ще покрива приблизително 70% от цената на електроенергията, коeто представлява около 33% от крайната сметка на уязвимите клиенти, с мрежови такси, компонентата задължения към обществото и ДДС.

Предвижда се забрана за спиране на електроенергията за срок от 30 дни след определена крайна дата за плащане на сметката, като това ще важи за лица с над 90 на сто намалена работоспособност или ползващи определена чуда помощ.

Предвижда се и създване на регистър на уязвимите клиенти, както и създаване на възможности за преструктуриране на задължения. Министерство на енергетиката се ангажира също така и с провеждане на информационни кампании, чрез които потребителите да бъдат запознати подробно с мерките от една страна и от друга с доставчиците на електроенергия. Освен това ще бъде изготвен и Етичен кодекс с правила за добро поведение на доставчиците към потребителите.

Най-важната мярка в дългосрочен план е енергийната ефективност, обясни още Петкова. По предложение на Министерство на енергетиката ще бъде направена и поправка в правилата за саниране на жилищата. Тя ще предвижда с предимство да се прилагат мерки за обновяване на българските домове в сгради, в които над 30 на сто от живеещите се ползват от мерките за уязвими потребители.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар