10 по-полезни идеи от влакче на Царевец
Снимка: Булфото
Община Велико Търново обяви официално обществена поръчка за доставка на дизелово влакче, което трябва да разхожда туристите из крепостта Царевец. Возилото не трябва да е по-скъпо от 363 950 лева, да е с дизелов двигател, да излъчва минимум вредни емисии и да бъде с гумени колелета, за да опазва автентичните настилки на хълма.
Със сигурност има аргументи в полза на такъв ход, но според екипа на Север.бг, има минимум 10 неща, които заслужават финансиране повече, отколкото туристическото влакче.
Подобна машина, безспорно, ще улесни придвижването в крепостта на възрастни хора и малки деца, които в големите летни жеги не могат да се насладят на историческата забележителност, тъй като температурите застрашават здравето им. Освен това, то ще носи и допълнителни приходи. Това е инвестиция, която ще възвърне направените за нея разходи в следващите няколко години.
От друга страна обаче влакчето ще затруднява придвижването по тесните пътеки на пешеходците и ще развали автентичния облик на крепостта. Проблемът с летните жеги пък може да бъде решен, като се удължи лятното работно време и възрастните хора посещават крепостта не по обед, а в следобедните прохладни часове.
По-важното според нас е, че има поне 10 неща, които се нуждаят по-спешно от финансиране и ще имат не по-малко полезен пряк ефект както върху туризма, така и върху живота на гражданите на Велико Търново.
Ето кои са те:
1. Ремонт на обществените тоалетни и изграждане на рампи за инвалиди
Само преди няколко дни Север.бг припомни на читателите си за проблема с обществените тоалетни във Велико Търново. В момента няма нито една функционираща такава. Град, който претендира да стане културна столица през 2019 година, който посреща стотици хиляди туристи, няма нито една обществена тоалетна... А за колко рампи за инвалиди се сещате? Колкото тоалетните...
2. Ремонт на Стамболовия мост и облагородяване на паметника на Асеневци
Едно от най-емблематичните места в старата столица. Стамболовият мост се нуждае от спешен ремонт, хубаво осветление, а паркът покрай галерия "Борис Денев" и паметника "Асеневци" е запустял. Особено около конниците тревата е избуяла, плочките са криви и изпочупени. А това е място с чудесна панорамна гледка и може да привлича много повече туристи.
3. Обезопасяване и реставрация на Царевец
Крепостта плаче за предпазни решетки, огради и табели. За съжаление, вече имаше един смъртен случай. Стълбата на Балдуиновата кула е изключително опасна, няма парапет и е цяло чудо, че все още няма пострадали хора. В допълнение към това, могат да се инвестират пари и в реставриране на още части от крепостта.
4. Обезопасяване и реставрация на Трапезица
Би било истински рай за туристите, ако освен на Царевец имат възможност да се качат и на Трапезица. За целта обаче са нужни средства за превръщането на хълма в привлекателен туристически продукт. 363 950 лева няма да стигнат за завършването на комплекса, но със сигурност ще дойдат добре на археолозите, които ще разкрият още от тайните на Трапезица. Със сигурност ще стигнат и за обезопасяването на вече изградената инфраструктура.
5. Реставрирането на банята от Второто българско царство до Царевец
Мнозина вероятно дори не подозират за съществуването на тази баня. Тя е в окаяно състояние, започнала е да се руши, а би могла да бъде допълнителна забележителност, на която туристите да се радват при посещението си на Царевец. Със сигурност средствата ще бъдат достатъчни и за реклама.
6. Подобряване на градския транспорт
Автобусната мрежа във Велико Търново е враг на всички гости и жители на града. Първо, няма никакви табели с информация за автобусните маршрути и тяхното разписание. Второ, не се предлага и карта на градския транспорт в реповете. Трето, някои автобусни спирки дори нямат обозначения, че са спирка и ако не си местен, не би могъл да знаеш за тях.
7. Ремонт на осветлението на ул. "Гурко" и в парковете
Ул. "Гурко" е сред най-емблематичните за Велико Търново. В момента там има изградено осветление, но уви, то не функционира. Това отблъсква туристите, а за местните е пречка. В парковете също няма осветление, което пречи на гражданите да се разхождат до късно и спомага за разпространяването на вандалщината и престъпността.
8. Организиране на голям летен фестивал
Всяко лято във Велико Търново се организират няколко фестивала и всички се борят за залък от местната администрация. Тя отпуска пари за някои, за други не и в крайна сметка резултатът е - няколко фестивала, които оставят смесени чувства. Тъй като те са предимно музикални, би било прекрасно, ако във Велико Търново се направи летен музикален фестивал, който да събира хиляди туристи, по подобие на "Exit". Със своята богата история и култура старата столица е идеално място за организирането на подобно мероприятие. За това обаче трябва допълнителна инфраструктура, като тоалетни и сцена.
9. Ремонт на пътната настилка в града
Сред основните неща за развитие не само на туризъм, но и на местния бизнес е пътната инфраструктура. Вместо 363 950 да бъдат похарчени за влакче, те ще дойдат като глътка свеж въздух за отвратителната пътна мрежа в града. Част от улиците предстои да бъдат разкопани заради Водния проект, но една друга част - не. Тази друга част може да бъде ремонтирана с тези пари. Те съвсем не са достатъчно, но със сигурност ще спестят на местния бизнес доста разходи за ремонт.
10. Ремонт на Спортната зала
Дворецът на културата и спорта във Велико Търново е втората по големина зала, след зала "Орловец" в Габрово, за Централна Северна България. Това предразполага домакинство на фестивали, конкурси, концерти, спортни състезания и прочие. Залата е, меко казано, вехта. Външният й вид е отвратителен, стълбищата в парка до нея се свличат от подземните води, а условията за тренировка и развитие на различни спортове граничат с мизерията.
Източник: Север.бг