136 г. от Руско-турската война отбелязаха в Елена
Община Елена
С шествие и поклонение еленчани почетоха загиналите войници и офицери през Руско-турската освободителната война 1877-1878 година.
В шествието, от площад "Иларион Макариополски” до Руския паметник в западния край на града, участие взеха кметът на община Елена инж. Дилян Млъзев, председателят на общински съвет - Елена Валентин Гуцов, зам-кметът Йордан Димитров, секретарят на общината Ивона Савова и граждани.
Да се поклонят пред подвига на загиналите руски войници бяха и представители на "Единнен казашки съюз” – България, сред които и председателят на съюза полковник Георги Владев. Г-н Владев официално връчи казашките униформи на първите еленчани членове на съюза – Красимир Попов и Явор Добрев.
Венци и цветя на паметниците под местността Чукани, в близост до Долни Марян, на Марянската дъбрава и западно от Елена, символи на великата саможертва на загиналите за свободата на поробените българи, бяха положени от община Елена, общински съвет – Елена, "Единен казашки съюз”, СОУ "Иван Момчилов” и НУ "Иларион Макариополски.
Мемориалният комплекс в памет на загиналия в сражение трети ескадрон на 13-и Одренски полк край с. Долни Марян е изграден. Параклисът и 9-метровият каменен кръст ще бъдат официално открити по повод националния празник на Република България – 3 март 2014 г.
В словото си градоначалникът на община Елена инж. Дилян Млъзев припомни значимостта на епичните събития, които се оказват решаващи за изхода на войната.
Честването в Елена завърши със заупокойна панахида в памет на загиналите войни отслужена от духовници от Еленската духовна околия.
С ежегодните поклонения на 5-ти декември еленчани поддържат в народната памет жив спомена за храбрите синове на Русия, принесли живота си в жертва за свободата на България.