Вход | Регистрация

148 години от рождението на Петър Дънов

148 години от рождението на Петър Дънов
Общество Бяло Братство

Трудно се обръщаме в днешното забързано време навътре в себе, за да разберем кои сме, защо сме на този свят или просто да разберем себе си, за да се поправим. Важна е и любовта, към всеки и към всичко. Дали и нея разбираме правилно?

Говорим все за духовно, окултно и езотерично, уж го разбираме, четем литература, но дали и това ни прави по-възвишени и чисти?

Понякога е нужно да разберем само, че най-простичките неща са най-истински. Те са красиви, затова трябва да им обръщаме внимание. Те ни правят щастливи. Както ни съветва и самия Дънов, прозрял такива мъдрости и истини, преди близо 100 години.

Струва си да се прочете всяка една негова книга /сега има доста такива по книжарниците/, за да се вникне и разбере, че по велико от Любовта няма, а майката Природа е тази, която зарежда и храни душата и сетивата.  И още, и още другите важни неща се разбират, а понякога просто съзнанието ни е малко да побере цялата информация и въобще да се вникне в нея.

Но..., всякакви размисли и страсти са излишни пред всеизвестната и велика мисъл на Айнщайн: "Целият свят се прекланя пред мен, а аз се прекланям пред духовния учител Петър Дънов от България".

Така ще направим и ние.

Днес се навършват 148-години от рождението на Петър Константинов Дънов, наричан от последователите си Учителя Беинса Дуно или само Учителя. Български богослов, основател на дъновизма. Син на свещеник.

Завършва гимназия във Варна. Следва богословие и медицина в Америка (от 1888 г.). След като се завръща в България, се занимава с френологични изследвания, после се отдава на чисто духовна работа – проповед и живот в съгласие със своите схващания. Към 1918 г. основава Бялото братство.

Петър Дънов учи музика и цигулка. През първото десетилетие на XX век започва да композира по библейски и свои текстове песни, наричани по-късно "братски песни", а от 1922 година дава в двата окултни класа на своята Школа песни и мелодии, които нарича окултни музикални упражнения. Според него те са метод за работа на езотеричния ученик и са предназначени да тонизират и хармонизират неговите психични процеси. Някои от текстовете на музикалните упражнения са на измислен, обявен от него за свещен протоезик, който Дънов нарича ватански и го определя като първичен език на човечеството.

През почти 50-годишната си дейност Учителя Петър Дънов изнася над 4000 беседи. Част от тях са отпечатани и се съхраняват в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий” в София. Основна част от лекциите на Учителя представлява богато книжно наследство, получено при разчитането на стенографски записи на изговорено слово.

 

Главни категории в учението на Дънов са любов, мъдрост, истина, правда и добродетел,    схващани като атрибути на разбирания като историческа, космическа и мистична личност Христос.

Централна макро и микрокосмична категория в дъновизма е любовта, която функционира в различните аспекти на човешкото битие като стремеж - в емоционалната сфера, като чувство - в душата, като сила - в идейната сфера на Аз-а или ума и като принцип - в духа.

Основни методи за духовна работа в Школата на Всемирното бяло братство са молитвени събрания, музикални и дихателни упражнения, четене на Словото на Учителя, посрещане на изгрева на слънцето, Венера, Сириус и други небесни обекти, планински екскурзии, живот в братски общности, годишни събори и други.

Специални методи са Заветът на цветните лъчи на Светлината, работата с езотеричния символ Пентаграм, и танцът паневритмия. Всички методи се схващат като езотерични практики за преживяване на Христос посредством целостта на човешкото същество и специално чрез неговото етерно тяло.

През 40-те години на XX век учението на Дънов става популярно и в някои европейски страни като Франция, Литва, а през 70-те години навлиза в Русия, Канада и САЩ. През последното десетилетие на миналия век негови ученици и последователи се появяват във Великобритания, Германия, Австралия и Конго.

В чест на учението на Дънов за метода на цветните лъчи на светлината, Бялото братство организира на 31 август-1 септември в Арбанаси и юбилейна научна конференция "100 години завета на цветните лъчи".

 

"Днес на хората се проповядва Божественото учение. То е Христовото учение. То е за онези, които имат дълбоко разбиране за Живота. То е за всички хора, за цялото човечество, за всички положения, за всички времена и епохи. Който се домогне до вътрешния смисъл на това учение, той ще намери в него сила да обнови своя живот и да реши задачите си правилно", казва учителя.

Учителят Петър Дънов умира на 27 декември 1944 г. в София.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар