Вход | Регистрация

16-годишен - „брокер“ на фалшиви „стотарки“

Практически съвети за разпознаване на неистинските пари

16-годишен - „брокер“ на фалшиви „стотарки“
iNews/Радила Радилова

16-годишно момче от Свищов е обвинено в прокарване в обръщение на неистински банкноти от по 100 лв., съобщават от полицията във Велико Търново.

Работата по случая започнала, след сигнал от служител в търговки обект в с. Българско Сливово на 15 април тази година. След проведени действия по разследването е установено, че извършител на деянието е 16-годишен познайник на полицията от крайдунавския град.

От проведени допълнителни действия по разследването е установено, че в периода 10-15 април непълнолетното момче е вкарало в обръщение още две банкноти от по 100 лв. в търговски обекти в Свищов.

Материалите по случая са докладвани на прокуратурата. Вчера момчето е привлечено в качеството на обвиняемо. Взета му е мярка за неотклонение "подписка".

Ето няколко основни съвета, които дава валутен касиер, за да разпознаете фалшиви банкноти:

Основните неща, които се гледат в една банкнота са качеството на печат, хартията, релефа, холограмата, осигурителната нишка и водния знак.

Най-важни:

1. Качеството на печат - Фалшивите пари обикновено са със замазани по-малки обекти, които се сливат, няма и четливост на микротекста, ако се загледаш. "Цветовете бягат" - на касиерски жаргон. (Нека се има предрвид, че банкнотата все пак може да е изпрана или омазнена)

огато приемам банкнота аз я гледам за отпечатването още докато е в ръцете на клиента и след това в своите.)

2. Качество на хартия - Истинските пари са на памучна основа и като попаднеш на фалшиви, хартията им ти се струва "странна"- понякога е тънка, понякога е прекалено дебела, понякога е повече твърда или прекалено мека, или мазна. С една дума - "странна".

(Лично аз дискретно я опипвам, докато я разгъвам, за да я погледна добре - тогава опипвам и за релефа й.)

3. Холограма - Тя трябва да е ясна и да прелива ясно - при фалшивите много често е като направена от бронзова боичка - зърниста

(Като се изпере в перална една истинска банкнота, холограмата й се поврежда и изглежда и тя така - да се има и това предвид.)

4. Релеф - също много важна защита - направен е по повечето надписи, по реверите на образите на банкнотите, по знаците за слепи. При еврото го има на арките. При фалшивите много често се опитват да го имитират, като банкнотата я надраскват с назъбения гурт на монета

5. Осигурителна нишка - Трябва да я има в банкнотата - да е втъкана вътре в нея. На някои фалшиви е залепена от едната страна, на други е нарисувана с бронз или нещо като молив.

(На мен лично не ми се налага често да я гледам - не й вярвам достатъчно. Пък и при доста банкноти тя фабрично е разпокъсана (левове и евро), но ако е нарисувана от едната страна, веднага ще разбера, че е фалшива.)

6. Воден знак - Много ценна и стара защита, трудна за добро имитиране.Той трябва да е ясен, светъл, полутонов, да не жълтее или чернее. Вижда се еднакво добре и от двете страни. Но за съжаление обикновен гражданин не знае как да го разгледа и да разбере, че е подправен, а почти всички ментета имат такъв. (Например в най-най-доброто менте на еврото 200 - има разлика във водния знак - контрастната цифра 200, която в истинската банкнота е много по-ярка. В ментето 200 е със същия тон и цвят като останалата част от водния знак)

(Този урок съм си го платил - след 17 години стаж като валутен касиер и професионален сараф ми пробутаха менте от 200 евро когато за пръв път излязоха тези суперфалшификати- и досега в бензиностанции и магазини на запад не приемат банкноти от 200 и 500 евро,макар, че за мен  от 500 няма толкова опасни (да чукна на дърво.)

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар