Вход | Регистрация

18-то място за Велико Търново в класацията на общините

В община Ловеч административните услуги са най-ефективни, а Русе са последни по обжалване на обществени поръчки сочи изследване на Гражданско движение ДНЕС, агенция ЕСТАТ, Уеб Рисърч и Дарик радио

18-то място за Велико Търново в класацията на общините
Снимка: Север.бг

Община Велико Търново е на 18-то място в общата класация на 27-те общини с областни центрове. Преди нея се нареждат общините Ловеч - на 3-то място и Габрово - на 15-то. Община Русе заема 20-та позиция.

Това показа широкоаспектно изследване, проведено през септември от Гражданско движение ДНЕС, съвместно с изследователска агенция ЕСТАТ, Уеб Рисърч и Дарик радио.

"Изледването има за цел да оцени развитието на общините и работата на местната администрация и кметската институция през последните четири години. Целта е да бъдем посредници при диалог за разрешаване на проблемите на гражданите с институциите и да защитаваме конституционните свободи и права на всеки", заяви общинският координатор на движението д-р Христо Георгиев.

Класацията е направена на база седем оценявани области. По показател "Ефективност на административните услуги" Велико Търново заема 22-ро място. Първенец е община Ловеч.

Финансовата стабилност е отредила на старата столица 15-то място в класацията. Това е среден показател, изчислен на базата на три индикатора: "социално-икономическо развитие" - 8-мо място с 561 лв./ жител, "данъчен капацитет" - 6-то място със 77 лв./ жител и финансова самостоятелност - 18-то място с 249 лв./ жител. По втория показател община Ловеч е на последно място.

"В изследването на финансовата стабилност са използвани елементи от методиката, описана в сравнителен анализ по рейтингови оценки на местните финанси на гл. ас. д-р Марин Маринов от Катедра "Финанси и кредит" в СА "Д. А. Ценов" - Свищов", обясни областният коодинатор на ДНЕС Мартин Карагеоргиев.

Община Русе е на последно място по показател "Обжалване на обществени поръчки", а Велико Търново заема 15-та позиция.

По усвояване на средства от ЕС община Ловеч води класацията. Договорените 14 проекта на обща стойност 62 433 936 лв., а усвоени едва 15% от тях - 9 348 216 лв. отреждат на община Велико Търново 18-то място.

През последния мандат работата на администрацията е оценена от гражданите като "не особено ефективна". Това поставя старата столица на 12-то място.

"Ще настояваме за включването на представители на независими граждански организации в комисиите за контрол и прозрачност в работата на местната администрация и кметската институция", заяви Карагеоргиев.

Оценката на общинската инфраструктура на Велико Търново е добра - 3,87 по шестобалната система. Най-високо гражданите са оценили качеството на комуникацията в общината - "добър" 4,28, най-ниско са оценени пътищата и организацията на движение - "среден" 3,01. Това отрежда средното, 14-то, място в класацията.

Изследването по показател "Качество на живот" оценява на местно ниво различни сфери като образование, здравеопазване, условия за отглеждане на деца, социални услуги, възможности за развлечение, спорт, почивка, изкарване на пари. В тази област на изследването Велико Търново заема 7-мо място.

Участниците в проучването са оценили най-високо образованието - "добър" 4,42, а най-ниски са възможностите за изкарване на пари в общината - "среден" 3,17.

По думите на представителите на Гражданското движение от ДНЕС ще работят в насока насърчаване на малкия и среден бизнес, занаятчийството и туризма.

В тази връзка ще насърчаваме институциите да работят по-активно с гражданските организации, за да може всяка една община да повиши рейтинга си - в случая Велико Търново има потенциал да бъде в топ 5, залагайки на историческото си и културно наследство, обобщиха координаторите на ДНЕС.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар