Вход | Регистрация

Академици с шест предложения към държавата

Те бяха обявени днес във Велико Търново от акад. Стефан Воденичаров, председател на Българската академия на науките

Академици с шест предложения към държавата
Снимка: Север.бг

С шест предложения до държавата ще излезе до седмица-две академичната общност у нас. Това обяви днес във Велико Търново акад. Стефан Воденичаров, председател на Българската академия на науките. Той бе гост-лектор на Деветия медиен форум, организиран от Българска телеграфна агенция и участва в панел "Възгледите за основните национални цели на България".

Първото е да спрем да изнасяме само суровини, а да изработваме стока. "Защото под формата на остатъци се изнасят благородни метали и ние не можем да бъдем суровинен придатък на чужда държава", обяви академикът.

Второто предложение е България да развива екологично земеделие. "В момента проблемът е, че латифондисти вземат няколко окръга, садят култури и гонят хората от селата. Българската наука в селското стопанство в началото на миналия век беше една от водещите. Плеяда от учени създадоха сортове, видове животни, които са качествени, нарушихме цялата палитра от различни плодове  и зеленчуци и растения, които пълнеха трапезата ни. Трябва да се преработим цялата система и да се премине към семейните фирми и да се затвори цикъла за производство. Трябва да се възстановят българските сортове. Трябва и да се подготвим за климатичните промени, защото след 30-40 години той ще стане малко по-топъл", допълни акад. Воденичаров.

Туризмът да се превърне в индустрия е третата идея към държавата. Защото имаме само ски и морски туризъм. "А над 40% от минералните извори в Европа са у нас. Имаме добра леглова база. Рехабилитационни центрове трябва да имаме. Както и да развиваме културен туризъм. Да сменим вида и желанията на туристите. Всички културни хора биха искали да дойдот у нас. А за това трябва да се реши въпроса с добрата инфраструктура", заяви председателят на БАН.

Четвъртото предложение е произвеждането на национални продукти за повишаване качеството на живот. Според академичната общност правене на фармацевтични продукти от билки и соли би била добра индустрия и развитие като свободна ниша.

Съдаването на технологии за висока добавена стойност е петата идея. За нея трябват промени в някои закони, сред тях за иновациите. Трябва да се създаде и Гаранционен фонд за българските индустриалци.

И шесто - промени в Конституцията и ефективна, и прозрачна съдебната система, с по-добре структуриран съд, с преразпределение на съдилищата у нас.

Академичната общност се надява предложенията им да бъдат приети и да намерят приложения за вбъдеще.

Деветият световен медиен форум се провежда в София, Пловдив и Велико Търново.

45 представители на медии от над 20 държави и 18 чуждестранни журналисти са регистрирани за участие. Традиционният форум събира репортери от най-влиятелните вестници, списания, радиа, телевизии и сайтове у нас и по света.

Темата на Деветата световна среща е "Медиите и националните каузи”. Участниците ще обсъждат променената социална среда в България и ролята на медиите в нея и ще търсят отговор на въпросите кои са днешните български каузи и как медиите могат да работят за тяхното осъществяване. Акцент в програмата ще бъдат дебати за социалните мрежи като нови медии и пространство за изява на гражданското общество, както и за толерантността и обществената функция на медиите. Националните кампании на бизнеса в социалната сфера, образованието и здравеопазването също ще попаднат във фокуса на внимание на дискусиите.

Днес, 17 октомври в старата столица ще се дискутират "Образованието като национален приоритет" и "Образът на българския туризъм по света. Туризмът като медия".

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар