Близо 7000 заплетнаха ръкави
Почистиха се по-голямата част от населените места в 10-е общини
Областна администрация - Велико Търново
И десетте общини от област Велико Търново се включиха активно в днешната, национална кампания "Да изчистим България за един ден”.
Повече от 6800 служители на общинските администрации, колективи на училища, на държавни ведомства и общински структури, фирми, обществени организации, пенсионерски клубове и читалища, домсъвети и граждани излязоха навън и запретнаха ръкави. Почистиха се по-голямата част от населените места, като организацията бе направена от кметовете.
Тази сутрин във Велико Търново и селата излязоха повече от 1500 човека. Регистрирани за участие са 60 групи от доброволци - училища, колективи на фирми и ведомства, граждани и обществени организации. 50 служители на общинската администрация, водени от кмета инж. Даниел Панов, почистват района около Дома за стари хора "Венета Ботева”, където се е образувало микросметище. 20 служители на Областна администрация заедно с областния управител проф. Пенчо Пенчев със студенти доброволци почистват ул. "Опълченска” във Велико Търново в района на управлението на Гражданска защита по посока на Самоводене. От двете страни на пътя има отпадъци, трупани с години.
На два пункта в община Велико Търново се раздават чували и ръкавици.
Пуктовете са пред сградата на общината и пред "Централ Мол” търговски център и са обозначени с транспаранти с логото на кампанията.
Община Велико Търново бе определила няколко мръсни зони. Те са в района на Шемшевско шосе, където има изхвърлени строителни отпадъци, в зоната около ул. "Йоасаф Бдински”в кв. "Света гора”, където има голямо количество изхвърлени битови отпадъци, над ул. "Иван Момчилов” в кв. Картала, в района на ул. "Опълченска”, на ул. "Деревня”, по пътя за манастира Света Троица. Там се е образувало микросметище. Замърсявания има и на отбивката за ТИР-ове на път Е85, в края на кв. Зона Б, където има струпвания на строителни отпадъци, в района на автополигона на ул. "Беляковско шосе”, Ученици и учители от СОУ "Владимир Комаров”, което е един от най-активните партньори в кампанията, излязоха да чистят училищния двор и зелените площи около училището. Те засадиха и иглолистни видове – туи, в двора на учебното заведение.
Колективът на Музикално-драматичния театър "К. Кисимов” също се включи в акцията. Актьори и музиканти почистиха района на театъра.
4 пункта за чували и ръкавици са разкрити в Горна Оряховица. Около 400 човека излязоха сутринта да чистят града и селата, очаква се броят им да се увеличи през следващите часове. Общинската администрация заедно с кмета инж. Добромир Добрев и неговите заместници също се включиха в екоакцията. Община Горна Оряховица е маркирала като мръсни зони асфалтовия път към хижа "Божур”, асфалтовия път, който води до депото за твърди битови отпадъци в местността "Бабенец”, както и две нерегламентирани сметища в района на бившата бирена фабрика и в местността над улица "Братя Бендереви”.
Повече от 1000 доброволци излязоха сутринта в Лясковец и петте населени места. Общинската администрация заедно с кмета д-р Ивелина Гецова, заместник-кмета и служителите почистват района на манастира "Св. св. Петър и Павел”. Общината е определила две мръсни зони в града- зелените зони около манастира, екопътеката и местността Лесопарка, и дворовете на детските градини и училища. В Козаревец, Драгижево, Мерданя, Добри дял и Джулюница доброволците подрязват храсти и сухи клони, почистват улици и площади, оборки и др.
Повече от 700 доброволци чистят в Свищов и 18-те населени места. Акцията в града ще обхване всички централни и извънградски паркове. От общината са маркирали повече от 10 мръсни зони. В кампанията се включиха фирми, общински структури, граждани, както и преподаватели и студенти от Стопанска академия.
Всички населени места в Община Полски Тръмбеш по традиция се включват в почистването. Маркирани са основно две големи мръсни зони. Служители на общинската администрация почистват местността "Ловен парк”, който е много замърсен район и входа на града откъм Свищов, където се извършва и механизирано почистване.
Над 300 доброволци в Елена и в 20 села излязоха тази сутрин за кампанията. Общинската администрация, водена от заместник кмета Йордан Димитров почиства ръкавите край язовир "Йовковци” в района на селата Вълчовци, Донковци, Шилковци и Яковци. Там са се образували нерегламентирани микросметища от туристи и ловни дружинки. Ученици и учители пък ще чистят района на градския парк "Калето”.
В Павликени и населените места от сутринта са излезли повече от 700 човека. Общинските служители заедно с кмета инж. Емануил Манолов почистват района на Градския парк. Ученици и учители почистват основно училищните дворове, в по-късните часове ще се извърши и залесяване.
325 куб.м. боклуци бяха събрани само до обяд в специалния ден. За целта от администрацията бяха раздадени 600 чувала и 200 чифта ръкавици.
Служителите в общинската администрация почистваха в три основни зони в града: градския парк "Кирил Ракаров”, Младежкия парк и пространството около и във Летния театър. В Младежкия парк пък бяха засадени 30 чинари.
Кметът на Стражица инж. Детелина Борисова и нейните заместници, както и председателят на местния парламент също участваха в екоакцията. Мръсните зони са: в района на Дома за деца, лишени от родителски грижи в града, край Медицинския център, дворното пространство на СОУ "Ангел Каралийчев", зелената площ в района на бивша мелница и в района на паметника по пътя за с.Асеново. Близо 700 доброволци участват активно в града и селата.
В община Златарица сутринта излязоха повече от 300 човека. Чистят се града и селата Горско Ново село, Родина, Сливовица, Росно и др. В града са маркирани четири мръсни зони. Това са улиците "Стефан Попстоянов”, и "Гергана”, района на бившата жп- гара, където има нерегламентирано сметище и местността Ханзовец. Общинските служители заедно с кмета Пенчо Чанев и неговият екип чистят централния площад и цялата улица "Стефан Попстоянов”. В акцията се включиха и колективите на СОУ "Св. Св. Кирил и Методий”, на местното читалище, от пенсионерския клуб.
В Сухиндол вече свършиха чувалите и от общината се снабдяват с още консумативи. Повече от 400 човека чистят извън града образуваните нерегламентирани сметища, в т. ч. и общинската администрация. Шест са маркираните ръсни зони. В населените места край яз. "Александър Стамболийски” също се включват в акциите.
От ПУДОС към Министерството на околната среда и водите за област Велико Търново бяха осигурени общо 1050 чувала за смет и 2000 броя медицински ръкавици, които бяха раздадени на общините.