Вход | Регистрация

Българските младежи по-късно излизат на пазара на труда

Наука, бизнес и държава трябва да си взаимодействат според президента Плевнелиев

Българските младежи по-късно излизат на пазара на труда
Снимка: Булфото

Младите хора в България излизат най-късно на пазара на труда в сравнение с връстниците си от останалите страни в Европейския съюз. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев днес по време на първото заседание на Съвета за образование и наука, провеждащо се в столицата.

Младежите у нас започват да си търсят работа на 22 години при средна възраст в Европейския съюз 20 години. Като причина за това, президентът изтъкна факта, че българските младежи нямат достатъчен практически опит. Предприемачите у нас на възраст между 15 и 24 години са е 3,4%, което много под средното ниво за Европа.

На днешното заседание се обсъждат националните приоритети в образованието и науката до 2020 година и приоритетното място на високите технологии и индустриите с висока добавена стойност.

"Във XXI век най-силният инструмент за производство е човешкото знание. С визията "България 2020" ние искаме да пренасочим и трансформираме икономиката към такава, която се фокусира и върху индустрия с висока добавена стойност и да се позиционираме по пътя на високите технологии. Искаме конкурентоспособна и динамична икономика. Иновациите са един от ключовите инструменти за генериране на добавена стойност в икономиката. Брутният национален продукт на България, произведен от 7,4 млн. българи, е 40 млрд. евро. Един "Фейсбук", създаден преди 8 години, създаде стойност от 100 млрд. долара."

Г-н Плевенелиев подчерта важността на връзката между наука, бизнес и държава и това, че икономиката трябва да е свързана с университетите."Инвестициите в човешкия капитал отдавна са се доказали, че са най-печелившите. Трябва да се изгради адекватна образователна инфраструктура, трябва да имаме достатъчен на брой професионалисти, добри учители, преподаватели."

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: бнр
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар