Вход | Регистрация

В Русенска област са готови за зимата

Мерките за междуведомствено сътрудничество в тежки зимни условия бяха обсъдени на заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и взаимодействие с националния щаб

В Русенска област са готови за зимата
Областна администрация - Русе

С достатъчно по количество и качество машини за снегопочистване и извозваща техника, която ще осигурява безопасността на закъсалите автомобили ще разполага тази година област Русе. Това стана ясно по време на заключителното заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и взаимодействие с националния щаб.

Заседанието, председателствано от Стефко Бурджиев, се състоя вчера в Областната администрация и бе организирано по повод готовността на регионалните институции и ведомства за работа в екстремални зимни условия.

Две са пътноподдържащите фирми, които ще следят за зимната обстановка в областта – "Пътконсулт” АД – Разград и "Пътинженеринг” ООД.

Първата фирма ще обслужва общо 195 км. от пътната мрежа в Русенско, в това число участъците Русе - Разград, Червена вода – Кубрат, Борисово – Черешово, Русе - Сливо поле-Силистра и Щръклево – Нисово.

Фирмата разполага с 40 машини, само 6 от които са наети, и осигурява роторни снегорини и извозваща техника, които ще бдят за закъсали превозни средства по пътищата. Ще се ползват още нови пясъкоразпръскващи машини със системи за определяне на количеството сол и химикали в зависимост от температурата и състоянието на пътя.

Втората фирма ще обслужва софийския път и всички негови разклонения до границата с В. Търново, както и пътя Русе-Бяла и Дунав мост, който ще бъде третиран със специални материали. В момента текат последни прегледи на машините и поръчки на сол и пясък. Фирмата разполага и с извличащи автомобили – 2 в Бяла и един на разклона за Щръклево.

В изпълнение на едно от решенията, взети на предходното заседание на Щаба, беше представена и паметка за оцеляване при тежки зимни условия. Паметката е във вид на книжка и е отпечатана със съдействието на БЧК, Областна администрация - Русе, РЗИ и ОУ "ПБЗН”. Тя дава информация за необходимите мерки, които гражданите трябва да предприемат в случаи на хипотермия, измръзване и отравяне с авомобилни газове.

Наръчникът ще бъде раздаден на всички институции, членове на Щаба, с цел последващо размножаване и разпространение до целевите групи.

В обучителната част на заседанието бяха представени три презентации, свързани с: характера на наводненията, тяхното прогнозиране и защита от тях; с обхвата и функциите на ведомството, с управлението на водите. Представителите на общини в област Русе докладваха относно готовността си за евентуално извозване на родилките и лицата на хемодиализа в случай на тежка зимна обстановка.

Друго решение, взето по време на заседанието на Щаба, бе сформирането на работна група, която да обследва проводимостта на река Русенски Лом в участъците над село Красен, в района на бившата воденица и село Басарбово, както и в района на рибарниците (на около 800 м от границата между общините Иваново и Русе).

Междуведомствената работна група ще включва представители на ОУ "ПБЗН”, ОА – Русе, община Русе, община Иваново, Регионална Дирекция по горите, Басейнова дирекция Управление на водите "Дунавски район” с център Плевен, Напоителни системи ЕАД клон Долен Дунав – Русе и РИОСВ.

Инспекцията ще бъде направена още в понеделник (22 октомври), когато освен обследването на проводимостта на реката, групата ще набележи мерки и решения за възстановяване на нормалната проводимост в цитираните участъци.

До края на месеца кметът на община Две Могили има задачата да създаде необходимата организация за доокомплектоване на предоставената му верижната машина АТС с брезентно покривало на каросерията.

Директорът на дирекция "Инспекция по труда” Ирена Николаева пък ще трябва да представи в писмен вид информация за обезпечеността с подходяща екипировка на екипите на Единната спасителна система, които работят на терен при екстремални зимни условия. Представителите на службата за Пожарна безопасност и защита на населението в срок до 15 ноември трябва да проверят всички пожарни хидранти във всички 83 населени места на територията на областта, като не само инспектират техния брой и наличност, но и докладват за тяхната обозначеност с табели.

След завършване на процедурите за сключване на договори за снегопочистване от всички общини, ще бъде създадена организация за проверка наличността и експлоатационното състояние на договорираната техника за зимно поддържане на територията на област Русе. Особено внимание ще се обърне на техническите възможности на фирмите за изпълнение на договорираните задължения.



Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар