ВТУ ще домакинства международна конференция по темата за комунизма
В проекта "Паметта на миналото за бъдещо отворено общество" участват 8 институции и 4 държави
Снимка: Север.бг
Международна конференция "Комунистическите режими в Източна Европа - надежди, разочарования, равносметка" ще се проведе от 20 до 22 март във Велико Търново. Събитието се организира по програма "Европа за гражданите". 25 учени, едни от най-големите имена в света, ще участват в амбициозния проект.
Общо 8 институции от 4 държави участват в проекта. Катедра "Нова и най-нова история на България" на ВТУ "св. св. Кирил и Методий" е поканена за втори път като партньор и първа ще домакинства международна среща по програмата. Останалите основни партньори са трансилванският университет от Брашов (Румъния), университетът на Олденбург - Германия и Музеят на комунизма от Унгария.
Българският екип е представен от шест преподаватели и представител на студентската младежка неформална организация ателие "История и памет", което участва в международните семионари на ротационен принцип.
Голямата цел на замисъла е да разшири дейностите за привличане на гражданите и младите хора от четирите страни в изследване и осмисляне на причините и последиците от унищожаване на демократичните ценности в източноевропейските страни по време на установения в тях след Втората световна война комунистически режим.
"Вниманието е насочено към различните форми на репресия в периода 1945-1956 г., като за всяка от четирите държави е предвидена конкретна тематична насоченост. За нашата страна темата е "Живот без свобода", съобщи координаторът на дейностите по проекта гл. ас. Виолета Петрова.
Откриването на документална изложба на 20 март от 9:30 ч. в Ректората ще сложи началото на форума. Шефът на Дирекция "Регионален държавен архив" Ивелина Димитрова и директорът на Държавния военно-исторически архив Светлин Радев разказаха по-подробно за съдържанието на двете експозиции.
"Едната ще бъде фон на провежданата конференция и в нея ще представим оригинални документи и снимки от лични архиви, отразяващи гонения и репресии срещу духовенството, обвинителни актове, присъди, колективизацията в българското село, дейността на нелегални организации, горянското движение и други, свързани с "чистката" в армията в периода 45-56 год., нелегалното преминаване на границите от лица и въоръжени групировки, съдените като врагове на партията", поясни Радев.
Паралелната изложба, която ще бъде показана във фоайетата на университета е пътуваща и е дело на ДА "Архиви", създадена по случай отбелязването през 2011 г. на 60-годишнината от първото излъчване на радио Свободна Европа. Партньори при създаването на изложбата е Комисията по досиетата, музеят на МВР, СУ, Българската изследователска група за Студената война и Националният политехнически музей.
"Изложбата разказва за гласовете отвъд "желязната завеса". Маркирана е дейността на трите големи западни радиостанции BBC, Гласът на Европа, Дойче веле, които заедно с радио Свободна Европа имат главната заслуга за повдигане на информационната завеса", допълни Ивелина Димитрова.
От 10:00 часа ще започне и самата конференция, за която са заявени 36 доклада от изявени учени и изследователи от СУ, НБУ, УниБИТ, ДА "Архиви", НХА-София, преподаватели и студенти от историческия и Филологически факултет на ВТУ. Специален гост на събитието ще бъде известният македонски писател, общественик и журналист Младен Сърбиновски.
Представянето ще продължи на 21 март от 14:00 часа с провеждането на кръгла маса. Участие в нея ще вземат и репресирани и/или техни наследници, сътрудници на Регионалния исторически музей, членове на Сдружение "Клуб на историка-Велико Търново и ученици от ателието по устна история от ПГЕЕ "М. В. Ломоносов" с ръководител Кина Котларска. По време на кръглата маса ще бъде прожектиран филм за горянското движение, изработен от филмовия център в Русе.
От румънска страна ще бъде представена за пръв път пред българска публика изложбата "Картини от комунистическия Гулаг". Нейн автор е Раду Берчя - художник и бивш политически затворник в периода 1945-1956 г. Това ще постави началото на още една пътуваща изложба по проекта, която ще съпътства всички следващи международни срещи.
Интерес към международната конференция са проявили представители на руските медии. Ще присъства и кореспондентът на ИТАР-ТАСС в София, съобщи ръководителят на Катедрата "Нова и най-нова история на България" доц. Милен Михов.
На 22 март гостите на Катедрата ще разгледат забележителностите на града.
______________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg