Вход | Регистрация

Велико Търново почете рождението на Левски

С празнично слово, заупокойна молитва и почетен караул премина честването в старата столица

Велико Търново почете рождението на Левски
Снимка: Север.бг

"Велик е българският Бог и безсмъртен е неговият Апостол. Виждайки добротата, справедливостта, готовността за жертва в името на отечеството, значи сме видели част от Левски. Апостолът бе и продължава да бъде символ на тези от крайната десница до крайната левица. Той е почитан и от православни християни и от атеисти. А това прави Апостола както на всички, така и над всички".

С тези думи се обърна към присъстващите пред паметника на Васил Левски на едноименната улица във Велико Търново доц. д-р Милен Михов, преподавател във ВТУ и член на Общински комитет "Васил Левски”. Той изнесе празничното слово по повод 175 години от рождението на Дякона.

"Днес няма протоколна среща или кабинети, където да не виси портрет на Левски. Той се е превърнал в част от държавния протокол, в част от държавния символ. Освен тази празничност, процедурност и ритуал, ние виждаме образа му и на други места. Често пъти по улици и площади, нарисувани като графити, се появяват портрети на Апостола. И те са дело на някой, не знаем на кого, художници, ученици или студенти. Появата им обаче показва, че Апостола освен от ритуалните кабинети е и някъде тук, сред нас. Те ни показват, че освен спомена и паметта за Апостола е жив и духът му. И това може би е най-оптимистичното, което можем да кажем в днешния ден", посочи още доц. д-р Михов.

Според историка първите, които виждат и оценяват огромното дело на Апостола, които прозират гигантската сянка на Левски, са неговите врагове. А започналото като криминално преследване в Османската империя ограбване на пощата в Арабаконак скоро подчертава делото на българина.

"Много бързо става ясно, че на Балканите и сред българите се е появила една огромна, гигантска сила, ръководена от Дякон Игнатий или Васил Левски. Неслучайно процесът срещу него е проведен в бедната и далеч от европейските сили столица София и като криминален престъпник е осъден. Управляващите кръгове си дават сметка, че делото му трябва да бъде скрито от погледите на Великите сили. Трябва да преминем през голготата на Априлското въстание, трябва да минем през Руско-турската война, Великите сили да преначертаят карата на Балканите и съдбата на българите, за да започне да се връща истинският образ на Левски. И българите да започнат да прозират неговата монументалност. Едва в края на XIX век биографи и съвременници започват да изграждат образа на Левски. И днес ние всеки ден се връщаме, и връщаме към образа и делото на Апостола. И всеки ден усещаме непреходността и величието на личността и делото на Левски. През тези 100 години няма политическа сила, която не се е стремяла да се припознае в Левски", заключи доц. д-р Михов.

След празничното слово честването продължи със заупокойна молитва, отслужена от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий. С военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност и химна на Република България продължи отбелязването на рождението на Апостола в старата столица.

Честването приключи с тържествен марш на почетния караул от курсанти от Националния военен университет, носещ името на Апостола на свободата.

Много граждани се събраха на тържеството. Доведоха и децата, и внуците си, за да разберат и узнаят кой е Левски, защото историята трябва да се помни и тя е тази, която прави един народ достоен за заветите на своите герои.

__________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар