Вход | Регистрация

Великотърновска делегация се завърна от френския град Байон

Великотърновска делегация се завърна от френския град Байон

От четиридневна визита в побратимения на Велико Търново френски град Байон се завърна делегация от старата столица, водена от главният секретар на Общината Мина Илиева. В групата участваха още д-р Мария Рачева, управител на онкодиспансера във Велико Търново, архитект Донка Колева от отдел ''Културно наследство'' към Община Велико Търново, Пенка Игнатова, началник отдел "Образование", Ганчо Карабаджаков, директор на Художествена галерия "Борис Денев", както и Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей.

"Посещението ни бе изключително ползотворно", каза на пресконференция Мина Илиева, предаде агенция Фокус. Илиева поясни, че една от сферите, в които ще се осъществи засилен обмен на добри практики, е тази за обслужването на гражданите. Главният секретар на френската община ще посети Велико Търново, за да се запознае на място с "обслужването на едно гише", за електронните услуги в областта на данъците и таксите, както и за новите електронни услуги, които се подготвят във Велико Търново с цел да бъдат улеснени максимално гражданите. Илиева посочи още, че за нея сериозен интерес са предизвикали определени технически процедури, практикувани в Байон, свързани с провеждането на избори. "Аз посетих техния местен ЕСГРАОН. Той до голяма степен прилича на търновския. Но ми направи впечатление това, че там след провеждането на съответните избори, след като се обявят резултатите от протоколите, още същата вечер се унищожават всички бюлетини и останали материали", посочи Илиева. "Единственото, което може да се оспорва там по съдебен ред са протоколите и то в едномесечен срок, но единствено при установени груби нарушения и ако разликата в гласовете между определени кандидати е малка, до 50-60 гласа. Също така интересно е и това, че във Франция гражданин, който не се е регистрирал в града, в който живее реално, а си остава по регистрация на друго място, губи избирателно право не само по настоящото си местожителство, но и навсякъде в страната. Така там се стимулират хората да се регистрират и да могат да гласуват", разказа още Илиева.

Фактът, че законодателството в двете общини в областта на администрацията е доста сходно, позволява широко разгърнато и ползотворно сътрудничество, подчерта още тя. Взето е решение и да се разработи съвместен проект за подобряване условията на градската среда, информира Мина Илиева. За този проект обаче е нужно участието на още 8 общини, тъй като необходимият им брой е 10. Представителите на Велико Търново и Байон са се договорили в тази връзка да поканят някои от побратимените им европейски градове. Кои точно ще вземат участие в проекта, тепърва ще става ясно. Мина Илиева посочи още, че изключително оригинално решение за справяне с натоварения трафик са приложили в Байон. В старата част на града автомобили не се движат. Там са изградени паркинги, където шофьорите оставят превозните си средства и след това достигат до града със специални автобусчета, които са осигурени безплатно от общината.

Отделите на двете общини по връзки с обществеността ще разработят съвместен проект - създаването на общ сайт, който да представя културния календар на двете населени места. В сайта ще бъде поместена информация и за туристическите обекти, учебни заведения, ресторанти, различни атракции и др. Също така ще се информират гражданите, които смятат да пътуват и да посетят Велико Търново, кои заведения и други трябва да избягват, кои са легалните таксиметрови фирми и съответно кои таксита взимат "по-голяма такса" за превоз, тоест работят нелегално на по-високи цени. "Французите не обичат организирания туризъм. Те предпочитат самостоятелно да изберат дестинация, начин на пътуване, избягват услугите на екскурзоводи и в този смисъл за тях ще е полезно да са предварително запознати с условията на Велико Търново", подчерта Мина Илиева.

Договорено е още по време на туристическата борса във Велико Търново, която ще се проведе през април 2009 година, община Байон също да участва. Освен това френската община, която е характерна с това, че на територията й живеят много баски, ще участва със свой баски състав в Международния фолклорен фестивал догодина. Освен това, с оглед, че в страната ни няма много голяма представа за културата на баските, директорът на Регионалния музей Иван Църов е договорил с местните представители на културните среди във Велико Търново да гостува етнографска изложба, която да представи живота и бита на баските. От своя страна Велико Търново също ще представи изложба в Байон, а също така и експозиция на икони и църковна утвар - културна проява, която не е особено характерна за Франция.

В областта на образованието е договорено участие на български художници в изложби и други културни прояви в Байон, организирането на общи експозиции, участие на детски ансамбли във френската община, участие на учители от Байон в ежегодната конференция на учителите у нас. Освен това е взето решение поне пет деца от домовете за деца, лишени от родителска грижа, да се обучават на френски и след това да посетят Байон, където местните хора ще ги приемат в домовете си, за да им покажат френските традиции, ще им осигурят топлина и уют.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар