Вход | Регистрация

Ветерани от войните и ученици получиха грамоти

Ветерани от войните и ученици получиха грамоти
Снимка: Север.бг

С химна на Република България бе открито тържественото разширено заседание на Областната комисия във "Военни паметници” във Велико Търново днес, посветено на 100-годишния юбилей от Балканската война. В него участваха членовете на комисията, 27 ветерани от войните, 37 ученици от учебни заведения и техните ръководители, които участваха в националния конкурс за ученическо творчество на тема "Балканската война 1912- 1913 - война Освободителна”.

Значително емоционалното заседание бе открито от областния управител на Велико Търново проф. Пенчо Пенчев, който прочете и поздравителен адрес от министъра на отбраната Аню Ангелов. След това с едноминутно мълчание бе почетена паметта на загиналите във войните.

Сред ветераните, които получиха грамота, присъстваха и трима столетници от региона, родени през 1911 г., и връстници на паметните събития. За тях срещата също бе изключително вълнуваща.

Един от тях е 101-годишният Асен Големанов от с. Камен, участвал в първата фаза на Отечествената война. Бил се е при Щип, Велес, Скопие. Участвал във всички сражения, загубил другар по оръжие.

"Викаше ми - "Не ме оставяй, Големанов", спомни си дядо Асен и продължава: "Като настъпвахме, за една нощ убиха 26-27 войници. Сред тях бе и ротният командир, подофицерът и други. На 200 метра от мен. По едно време свършиха патроните. Каза ни се всеки да даде по пет патрона, да заредим картечницата. Дадоха торбичката с патроните на едно момче. Преди това пък то си ходи до дома, защото жена му бе с родилна треска, върна се и го убиха...", разказа развълнуван дядо Асен, който има 60 години стаж, работил в банка, в ТКЗС и др.

Столетникът Ангел Ванков от с. Лесичери пък си спомни как е избягал от плен от германците. "Плениха ни, към 20 дена бяхме в плен. Но се случи така, че македонски партизани отбиват едно шосе и спират германците, не могат да се изтеглят и се почна стрелба. Тогава ние избягахме, влязохме под тунелите и легнахме. Като се мръкна, се придвижихме напред. Един другар вика - "Предавам се на партизаните". Няма, рекох, не знаеш къде ще отидеш, и така избягахме в едно село. След това денем на закрито, пътувахме нощно време, да не ни видят германците. Стигнахме до река Вардар. Двама щяха да се удавят. Оттам заминахме за македонски град на границата с България. Като пристигнахме, се зададе един самолет. Помислихме, че е наш, нашите почнаха да викат "Ураааа", но с картечница ни обстреляха отгоре. Четирима убиха. Оцелелите стигнахме до Симитли, после с влак до София. Седях два дена там и после у дома, в Лесичери", върна се назад в миналото и дядо Ангел. 

101-годишният Ангел Алексов от с. Морава пък е бил подофицер.  

И тримата са служили в 33-ти пехотен Свищовски полк и в 4-ти Плевенски пехотен полк. На срещата им бе връчена и специална награда - книга.

Учениците от региона, победители в националния конкурс, също бяха удостоени с грамоти и подарък от Съюза на ветераните от войните. Те получиха диплом за отлично представяне, подписана от Цветан Цветанов като председател на Националния инициативен комитет по отбелязване на 100-годишнината от Балканската война и диплом от Областната комисия.  

Най-активни са били учениците от ОУ "Иван Вазов" в Горна Оряховица, които получиха и най-много награди, СОУ "Николай Катаранов" в Свищов, ОУ "Бачо Киро" във Велико Търново и СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Златарица, съобщиха от Областната комисия.

 Техните учители също бяха наградени за заслугите им и доброто представяне на възпитаниците си. 

2 500 са военните паметници в страната, от тях над 250 паметника са във Великотърновска област. Повече от 85 са в община Велико Търново. Значителна част от тях са почистени и ремонтирани.

Днес областният управител проф. Пенчо Пенчев и представители на националния и областния съюз на ветераните от войните откриха нова паметна плоча на загиналите в с. Велчево.

 

 ________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар