Вход | Регистрация

Вижте как студенти по архитектура промениха Велико Търново?

Вижте как студенти по архитектура промениха Велико Търново?

Студенти  от Университета по архитектура строителство и геодезия представиха два учебни проекта на тема "Архитектурно устройствена концепция: Велико Търново - Европейска столица на културата 2019".

В учебната работа студентите са търсили реални, актуални проекти със широк обществен интерес, които биха били в полза за развитието на Велико Търново, със съдействието на различни институции и специалисти.

1167007

В първоначалното си проучване студентите забелязали, че често пъти ЕСК е инструмент, който градът използва, за да подобри имиджа и средата си. В концепцията на кандидатурата най-много им допаднала идеята за разбиване на стереотипа за града.

На база на проучването и посещението на място бъдещите архитекти установяват, че основният проблем на старата столица е нарушаването на основните връзки между индивид, общество и град.

1166976

Развитието и преустройството на улица "Крайбрежна" и старите военните поделения е една от идеите за намеса в тъканта на градската среда в първия проект. Предвижда се изграждане на пешеходна зона покрай река Янтра, която да води до района на старото Военно училище, който, от своя страна, да бъде превърнат в градски център. В северната част на Военното училище ще има зелени площи с обществени сгради, а в южната - бизнес здания.

1166978

Следващата идея е изграждане на алтернативен начин за транспорт чрез лифтове. Първоначално това може да бъде атракция, но в последствие да бъде разработено в естествен начин за градски транспорт.

1167013

Друга идея е създаването на различни и интересни методи за привличане на туристи. Старите и непотребни телефонни кабини биха могли да предоставят туристическа информация за съответни локации в града.

1167011

Друга идея е тридневен форум за Космически кораби (площадки) в селата от общината. Децата ще могат да развият въображението си, да покажат уменията си и да помечтаят. Инициативата би могла да започва със селски събор или прожектиране на научно-популярни филми и да завършва с малки екскурзии до съседните Космически кораби.

1166998

Студентите по архитектура са предвидили и Квартален фестивал, който ще може да обедини градското общество. В рамките на този фестивал ще се разбере и победителят от конкурса "Гащеризон" за най-добра идея за облагородяване на занемарени междублокови пространства.

1167012

1166997

1166994

Сред другите идеи, които предлагат в първия проект са "Вечната Коледа" - платформа за сбъдване на мечти - имаш мечта, споделяш я, някой може да я сбъдне и го прави; "На гости на село" - цели да подобри общуването между поколенията; "Музика зад ъгъла" - музиканти и артисти изпълняват своето изкуство на неподозирани места в града; "Театър на сетивата" - представляващ едно индивидуално изживяване, в което посетителят се потапя в магичен свят, дело на собственото му въображения; Фестивал ма светлината - чрез светлинни инсталации се разкриват историческите пластове на града; Фестивал на занаятите - създаващ мост между минало и бъдеще, между традиционно и нетрадиционно.

1167014

"Изиграй града" е името на игра, даваща възможност на туристите да опознаят града и да се запознаят и общуват с жителите му. Играта представлява непознат маршрут с условно обозначени места. 

Екипът на втория проект е работил, изхождайки от модела за синергичното въздействие. Синергията представлява взаимодействие, при което полученият ефект е по-голям или различен от сумата на индивидуалните ефекти. Пример за това са птиците, които в ято не са много уязвими.

1166999

Те са извлекли седем двойки синергични взаимоотношения между компоненти, характерни за Велико Търново - "занаяти - промишленост", "традиции - съвремие", "ниско - високо", "индивид - институция", "археология - технология", "статично - динамично", "глобално - локално". Двойките са съставени от елементи, които по принцип не работят заедно, но според студентите комбинирането им би довело до по-голям ефект за града в дългосрочен план.

1167004

1167000

Сред предложенията са преустройства градските стълби, създаване на мобилна платформа за култура. В проекта са предвидени туристически разходки по земя, вода и въздух. Акцент е поставен върху мостовете, върху които може да се случва различни видове изкуства.

1167016

Голямо внимание е обърнато на светлината, която може да бъде интегрирана в темата за природата. Светещи подвижни платформи ще сменят местоположението си по река Янтра, според провеждащи се в крайбрежната зона събития.

Връзката глобално - локално ще бъде представена с "Велико Търново - улица на щастието". Идеята е на всяка една улица в страната, носеща името на старата столица, веднъж в годината да се проведе събитие, на което всеки посетител да види и усети града и щастието.

За да се запознаят младите с традициите и бита от миналото, са предвидени "Винтидж дни" - пазари и места, където мъжете ще могат да отидат на бръснар, жените - на фризьор; сцени за ретро фотографии. Планувани са и различни тематични вечери, в които ще се акцентира на облеклото и музиката, представящи характерни черти на изминали времена.

Във втория учебен проект изоставени промишлени сгради стават център за провеждане на занаятчийски работилници.

Използването на холографски изображения при представянето на археологията е друг акцент, върху който са работили младежите. Те предлагат технология за получаване на информация за дадения експонат, която директно да бъде получена от мобилния телефон.

1166982

На презентацията днес в Община Велико Търново присъстваха ученици от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Ангел Попов" и екипът, който работи върху програмата на региона за Европейска столица на културата (ЕСК) през 2019 г. Работният екип ще обсъди кои от представените проекти могат да бъдат реализирани в подкрепа на кандидатурата.

И двата екипа подходили по различен начин към темата, представят два различни погледа. Но идеите в проектите се допълват и могат да бъдат разглеждани единно. При разработката на своите проекти екипите първо проучват инициативата ЕСК, систематизирали и анализирали потенциала на Велико Търново и региона в различни направления и на тази основа те разработват своите архитектурно-устройствени концепции и вдъхновени именно от уникалните характеристики на мястото предлагат разнообразни идеи.

Проектите са разработени в рамките на изминалия зимен семестър от студенти по Архитектира, V-ти курс от УАСГ в Архитектулния факултет, катедра "История и теория на архитектурата", под ръководството на арх. Анна Неврокопска и арх. Доника Георгиева. Това са Атанас Пенков, Георги Генов, Димитър Раев, Добрин Петков, Добрин Цветков, Живка Георгиева, Любомира Момчева, Мартина Чокова, Надежда Попова, Надежда Чаушева, Никола Кожухаров, Румен Йосифов, Стела Динева, Тони Начев, Христина Каменова. Любопитен факт е, че нито един от тях, избрали Велико Търново за тема на своята дипломна работа, не е от града или региона.

"Бяхме сигурни, че тези проекти ще имат възможност да получат реализация и няма да останат само в сферата на мечтите", споделя арх. Анна Неврокопска

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар