Вход | Регистрация

Втори Национален събор на овцевъдите

Над 300 изложители ще се представят във форума в празничните почивни дни - 24, 25 и 26 май

Втори Национален събор на овцевъдите Организаторите - Симеон Караколев и Калина Калчева
Снимка: Север.бг

Кулинарните изкушения на Ути Бъчваров ще бъдат "черешката на тортата" по време на Втория национален събор на овцевъдите в България. Той ще ще се проведе край Петропавловския манастир в дните от 24 до 26 май

Кулинарят ще готви на 25 май от 11 до 14 часа курбан и агнешко с лук. За целта той ще използва най-големия казан и най-големия тиган у нас. За готвенето са осигурени осем агнета. Ути ще разчита на помощници. За целта е организирано състезание за майсторско обезкостяване на агнета. За победителят е осигурена награда - живо агне.

Над 300 изложители ще се представят във форума край Петропавловския манастир в празничните почивни дни на май. На откриването се очаква да присъства министърът на земеделието Иван Станков, зам.-министърът на земеделието на Румъния, Цветелина Бориславова, спонсор, шефове на агенции, кметове и др.

Над 700 овце, над 100 кози, близо 70 коне и над 100 кучета ще участват в уникалния по рода си събор.

Овцете са разделни в 99 групи, от 12 породи. Те са от 60 ферми в страната. Ще се представят и редки породи като - вакла маришка овца, каракачанска овца и романовска овца, която е почти на изчезване. Най-големият брой е на синтетична млечна.

Козите са разделени в 22 групи. Те идват от 14 ферми в страната. Интересни са местната дългокосместа коза, аборигенна порода у нас.

Конете също са от интересни породи. Сред тях чистокръвен английски, арабски, пони, рисист, дунавски, източнобългарски кон.

Като атракция е организирано състезание с коне тежковози. Дребни, средн и едри чифтокопитни ще теглят различни товари, обясни Калина Калчева, от организаторите на събора.

Предвидени са и две изложби на кучета - пазачи на стада.

В рамките на събора е предвидено да се проведе и национален фолклорен конкурс - "Заблеяло ми агънце. Предвиждат се три раздела. Надпяване само за деца в неравностойно положени, надсвирване - участват изпълнители на народни музикални духови инструменти и автентичен фолклор с хореография.

Очаква се в конкурса да вземат участие над 100 индивидуални и групови изпълнители от цялата страна.

По време на събора са предвидени и състезания по ръчна стрижба на овце и по доене на овце и кози. Вече са записани 20 участника.

Пет музея от страната гостуват на събота с тематични изложби. В тях се представя развитието на овцевъдството през вековете по нашите земи. Каракачаните също ще се представят със своя автентична експозиция.

Ще има и силно международно присъствие на овцевъдни и козевъди от пет страни - Молдова, Румъния, Сърбия, Македония, Испания. Северната ни съседка дори ще бъде представена в отделна шатра с местните си породи животни, млечни продукти, занаяти и традиционни техни печива.

На отделна площ ще са разположени и над 40 занаятчии от страна и чужбина. Това са майстори на музикални инструменти - кавали, гайди, плъсти, сарачи.

Атракция ще бъдат и два нестинарски състава и гайдари.

Организаторите казват, че за изложението няма да има входни такси. Такива ще заплащат само регистрираните като търговските обекти.

180 000 лева е бюджета на изложението. От тях 50 000 лева са защитени по схема на Министерството на земеделието и храните. Част от парите са осигурени от организатора - Асоциацията за развъждане на синтетична популация българска млечна, но основната помощ е осигурена от спонсори.

По повод събора се въвежда следната организация на движение на МПС - от отбивката за Петропавловския манастир, откъм село Шереметя, както следва:

24 май - от 9:00 ч. до 18:30 ч.

25 май - от 8:30 ч. до 20:00 ч.

26 май - от 10:00 часа до 15:00 ч.

Забраната важи и към подхода за манастира, от страната на Лясковец.

 

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар