Възстановяват манастир, предвестник на Троянската света обител
Снимка: Bulphoto
На вчерашния празничен ден, Благовещение, Ловчанският митрополит Гавриил, заедно с отец Кънчо и отец Вениамин освети мястото на манастир "Света Богородица" (Ястреб).
За манастира се знае, че след поредното му опожаряване в края на 17 в., монасите му забягват и основават любимия на патриарх Неофит и на неговия предшественик Максим Троянски манастир.
Сред руините на храма на средновековната обител владиката благослови старта на новото му съграждане.
Малко известно е, че миналата година, пак на Благовец, силует на Богородица се явява върху канара до чешма, за чиято вода се твърди, че цери от главоболие до стомашни болежки, край останките на обителта. За чудото свидетелстваха двама ловчанлии.
"Събитието ме подтикна да построя отново манастира. До днес успях да открия основите на храма му, чиято площ е около 30 кв.м., както и да открия няколко скелета на монаси, погребани зад олтара. Прибрах ги и ги пазя според каноничните правила. Ще ги препогреба отново, след като съградя отново манастира. За отбелязване е, че техният цвят е жълт, което, според калугери от Атон, е знак за святост.
Надявам се манастирският храм да е завършен до празника Рождество Богородично през септември тази година. Вече намерих спомосъществувател, който ще ми помогне да изпълня обещанието си", заяви отец Вениамин, който в ловешкия кв. "Бабаковец" вече построи едно православно светилище с площ около 40 кв.м.
Манастирът "Рождество Богородично" е едно от водещите средища на средновековната ни книжнина преди и след падането на Търново през 1393 г.
Според преданието започват да го именуват "Ястреб", след като при едно от опожаряването му от турците, ястреб се спуска от небето сред пламъците, изнася иконата на Св. Богородица и я понася срещу течението на р. Осъм, към Стара планина. Оставя я върху клонест орех, израсъл върху възвишение, досами сегашния Троянски манастир. Част от оцелелите монаси последвали птицата и в дебрите между днешните троянски села Орешак, и Черни Осъм основали и много от сегашните скитове.
Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме
Източник: Труд