Горнооряховският суджук вече е защитено географско наименование
Това е първото българско защитено географско наименование съгласно европейската политика на качество
Горнооряховският суджук бе вписан в официалния вестник на ЕС като защитено географско указание в Европейския регистър на защитените наименования за произход. Изписването на деликатеса на латиница е Gornooryahovski sudzhuk.
Това е първото българско защитено географско наименование съгласно европейската политика на качество, предадоха от общинската администрацията.
Марката "Горнооряховски суджук" може да бъде използвана на територията на Европейския съюз, включително и в България, само от производителите, членове на сдружение "РАХОВЕЦ - 2007", Горна Оряховица: ЕТ "СТЕФМАРК – Стефан Марков"; "Р.А. – 03 – Боби" ООД и "Родопа–Горна Оряховица-96" ЕООД.
Контролът върху правомерната употреба на наименованието на пазара и при производителите ще се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните.
Ферман от 1538 година е първото свидетелство за масовата продукция горнооряховски суджук. С него султан Сюлейман I Великолепни дава правото на Рустем паша да владее земите и да прибира данъците от производство на суджуци в Раховиче-и-гебр, днешен град Горна Оряховица, пише сайтът bgvakancia.com.
През епохата на Възраждането горнооряховци набират най-после смелост да се представят със своя продукт и пред Европа. През 1861 година произведеният от Михаил Николов суджук е отличен с медал на Международното изложение в италианския град Торино.
От силните местни традиции в изработката на сухи колбаси и мезета е впечатлен и известният австро-унгарски етнолог и пътешественик Феликс Каниц, който не пропуска да отрази това в книгата си "Дунавска България и Балканът” от 1882 година.
Реклама от далечната 1911 година на произведения от горнооряховската фамилия Недеви суджук пък е намерена в "Български алманах", което говори за популярността на продукта открай време.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg