Вход | Регистрация

Гости от страната и чужбина уважиха събора

Гости от страната и чужбина уважиха събора Министърът на земеделието и храните проф. Иван Станков и Симеон Караколев, организатор на II-я Национален събор на овцевъдите
Снимка: Север.бг

Вторият Национален събор на овцевъдите в България край Петропавловския манастир бе открит официално днес.

Дъждовната сутрин и падналите валежи през нощта, не попречиха на организацията му и малко след 11.00 часа на форумът бе даден старт.  

Специални гости бяха министърът на земеделието и храните проф. Иван Станков, проф. Васил Николов, изпълнителен директор на агенция по селекция и репродукция в животновъдството, областният управител на Велико Търново Пенчо Пенчев, кметове на населени места, ректори на висши учебни заведения, депутати. Гости на събора бяха и представители от Румъния. Това са генералният секретар и генералният директор на министерството на земеделието и селските райони , съответно - Зорин Келмо и Георги Ниаца.

Тържествен водосвет за здраве и благополучие отслужи отец Антоний от Горна Оряховица.

Последваха поздравления от Симеон Караколев, организатор на събора и председател на УС Асоциацията за развъждане на синтетична популация българска млечна, Ивелина Гецова, кмет на Лясковец, както и от Зорин Келмо. Той пожела съборът да пребъдва и да се превърне в традиция.

Министър Станков също поздрави организатора и благодари за поканата да открие събора. И посочи, че аграрният сектор у нас трябва да стане водещ.

"Овцевъдите запазват традициите и българския генофонд. Било е водещо направление, но през последните години на прехода животните са намалели драстично. Държавата прави максималното да възстанови родното българско овцевъдство. В ЕС, в съвета на министрите договорихме директни плащания на овцевъдите, с цел за доближаване и ако може изравняване на помощите им с европейските", посочи пред присъстващите проф. Станков.

След приветсвията последва фолклорна програма.

С традиционен танц  се представиха кукерите от с. Войнягово, Карловско. След тях и гайдарите от с. Гела, Смолянско. Последваха народни танци на различни фолклорни състави, както и изпълнение на характерни песни, танци и обичаи на Федерацита на културно-просветните дружества на каракачаните в България и др.

От отделни щандове пък гостите на събора могат да си купят сирена и кашкавали, произведени от мандри в страната,  демонстрират се и различни занаяти. Продават се мед, арониев сок и вино, аксесоари, книги-наръчници за овцевъдството и др. Четивата са разработени от Николай Тодоров, бивш преподавател в Тракийския университет в Стара Загора.

"За да тръгне овцевъдството напред, освен помощите от ЕС е необходимо и подобряване работа на фермите. Овцевъдството е така, както е било преди стотици години. Животните са намалели и се отглеждат по старите методи. За разлика от Запада, където се развиха модерните технологии. Първата тайна  за успеха в родното овцевъдство е да се подобри хранете на животните, защото не се дава достатъчно белтъчен фураж. Агнетата могат да се отбиват от майка си на 20 дни и за това са разработени рецепти. Това позволя да се получи повече мляко, дори да се удвои", разкри пред присъстващи част от тайните си бившия преподавател, сега пенсионер.

Отделна шатра имат и гостите от Румъния. Там се предлагат специфични за северната ни съседка сирена, кашкавали, меса, питки.

В рамките на събора, утре ще се проведе и конкурсът "Заблея ло ми агънце", както и редица състезания по стрижба и доене на овце, теглене на товари от коне, изложби за каракачански кучета и др

Над 300 изложители се представят във Втория национален събор на овцевъдите в България. Той се провежда край Петропавловския манастир, над Лясковец в дните от 24 до 26 май.

Над 700 овце, над 100 кози, близо 70 коне и над 100 кучета ще участват в уникалния по рода си събор на Балканите.

Кулинарните изкушения на Ути Бъчваров пък ще бъдат "черешката на тортата" по време на форума.

Кулинарят ще готви на 25 май от 11 до 14 часа курбан и агнешко с лук. За целта той ще използва най-големия казан и най-големия тиган у нас. За готвенето са осигурени осем агнета. Ути ще разчита на помощници. За целта е организирано състезание за майсторско обезкостяване на агнета. За победителят е осигурена награда - живо агне.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар