Децата стават все по-агресивни
Снимка: Булфото
Превантивно-информационен център към община Ловеч проведе проучване сред учениците в Ловеч. Към всеки от учениците са били зададени по 20 въпроса, на които трябвало да отговорят с "да" или "не". При 15 до 20 положителни отговора степента се определя като висока, при 7-14 – средна, а при по-малко от 7 – ниска. Крайните резултати показали притеснителните средни нива на агресия.
Шестокласниците се оказали малко по-агресивни от по-малките, а видът на агресия при двата пола била изразена като различна. Момчетата се характеризирали с вербална или физическа агресия, докато при момичетата тя била по-прикрита, сдържана и включвала клевети и сплетничество.
Тютюнопушенето, алкохолизмът, наркоманията и професионалното ориентиране са сред причините за ескалиралата агресия сред младите. Изводът от доклад на Превантивно-информационния център.
Според същия доклад конфликтите и скандалите в близкото обкръжение на детето го превръщат в изкупителна жертва. Липсата на внимание и загриженост от страна на родителите е сред другите основни причини за проблемите сред подрастващите.
Невъзможността за намиране на опора подтиква децата да вземат подражание от неправилните хора и това дава началото на първите им стъпки по "кривия" път. Компютърните игри, филмите и реалити предаванията, включващи насилие, допълнително изкривяват съзнанието на подрастващите и повишават агресията им. За жалост всичко това рефлектира и върху училищния живот, който все по-често е изпълнен с насилие, на което ставаме свидетели ежедневно.
Възрастовата граница на криминално проявените в страната намалява, което е доказателство за непрекъснато нарастващата престъпност сред децата.
Превантивно-информационният център изготви насоки и препоръки за превенция на агресията сред децата от първи до шести клас. Той ще бъде предоставен на учебните заведения с цел усъвършенстване на образователния процес в училище и позитивно личностно развитие на учениците.
Община Ловеч