Домът за деца "Пеню и Мария Велкови" спечели национална награда
Призът ще бъде връчен от социалния министър в края на април
Снимка: Север.бг
Домът за деца "Пеню и Мария Велкови" във Велико Търново е на 2-ро място в класацията за страната за Дом с най-близки до семейната среда условия, възпитание и отглеждане на подрастващите. На първо място е домът в Силистра "Димчо Дебелянов". Предстои в края на април министър Тотю Младенов официално да връчи в София приза. Това каза за Север.бг председателят на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов.
"Специално в търновския дом няма деца, попаднали под ударите на закона, с противообществени прояви (а това е сериозен проблем за много домове в страната!). Малко са домовете в България, които могат да се похвалят с факта, че след завършване на средното образование, повечето от възпитаниците продължават във висше училище. Имам наблюдения на завършили преди 10-12 години. Някои от тях са се реализирали в София, други в Германия, в Холандия...", отбеляза Михайлов.
Той е в болярския град по повод предстоящите абитюрентски празници. За да направи щастливи повече деца от домовете, е поел инициативата да намери съмишленици и спонсори, които да я реализират.
"След обявената вчера бройка от 15 абитюренти, за които грижа за тоалетите пое депутатът Христо Христов, днес стана ясно, че децата от институции в района, които се нуждая от тоалети за своя първи бал, станаха 27. Вече сме се ориентирали кои фирми биха могли да помогнат. Очакваме да се появят и деца, които не са възпитаници на социални домове, но също са в тежко материално положение. Надяваме се да помогнем и на тях. До 10 април темата с облеклата вече трябва да е приключена. Следващата седмица на УС ще внеса предложение г-н Христов да стане почетен член на Сдружението на сираците в България. Това е най-високото отличие, което можем да му дадем", заяви Слави Михайлов.
Не по-малко въодушевена и благодарна за поетата грижа се оказа и директорката на Дома г-жа Ценка Банкова. Тя сподели, че помощта за 5-имата абитюренти от Дома е много навременна и изненадата е приятна и за тях.
"Три от децата завършват помощно училище, едно завършва Професионална гимназия по електроника, а едно - Професионална гимназия по моден дизйн. Специално за двамата младежи, които завършват тази година не се страхувам. Те упорито се готвят за кандидат-студентски изпити. И аз вярвам, че ще успеят, защото цяла година са решавали тестове. Надявам се и тази година да имаме абитюренти във ВТУ. Завършващите помощно училище ще бъдат реинтегрирани в семейна среда, а единият младеж - и по негово желание, и по наше усмотрение, сме решили да го настаним с УПЦ - Овча могила, да продължи с усвояването на друга професия, за да може след време и той да се реализира", разказа директорката.
Много често завършилите и напусналите вече дома деца, се връщат, за да се видят с хората, грижили се за тях. Дори и тези, които в някаква степен са били проблемни, също пазят приятни спомени и не се притесняват да споделят, допълва още г-жа Банкова. По техни думи в Дома им е било лесно, а сега трябва да се борят с много трудности.
Дългогодишната педагожка сподели, че не може да даде гаранция, че са успели да формират личности и да изградят стабилни характери, но правят всичко възможно чрез обучение и добър пример да ги подготвят за самостоятелен живот, като възпитават социални умения у децата и ги учат да бъдат отговорни към себе си и околните. И успяват - доказателство за това е получената награда.
Друго интересно събитие, за което информира Слави Михайлов е, че предстои и среща на децата от Дома с представители на бизнеса. Идеята е на тази среща ръководителите на фирми и младежите, заедно с ръководствата на институциите, да създадат контакти и тези, които няма да продължат образованието си, да могат да започнат работа. Депутатът Христо Христов е първият, който вече се е ангажирал да приеме на работа трима младежи.
Капацитетът на Дома за деца е 40 деца. В момента там се отглеждат 38. Имало е години, когато грижа се е полагала за 120 деца, но с промяна на политиката за деинституционализация, и в отговор на промените, се е наложило адаптивно намаляване на капацитета. Което от друга страна дава възможност и за повече индивидуална работа с децата, обясни директор Банкова.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg