Еколози искат вето върху съхраняването на въглероден двуокис в земните недра
Редица "зелени" организации призовават да бъде спрян спорният законопроект, които Народното събрание прие и на второ четене
Снимка: sxc.hu
Отворено писмо до президента на страната Росен Плевнелиев изпрати екологичното сдружение "Коалиция за климата - България". Поводът е приетият на второ четене от Народното събрание закон за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, който според организацията носи рискове за околната среда и хората. В обръщението си еколозите изтъкват, че експерименталната технология все още не е разработена детайлно и не е ясно до какви последствия може да доведе.
От "Коалиция за климата" мотивират искането си с няколко аргумента. На първо място те изтъкват, че е нарушен закона за нормативните актове, като народните представители са игнорирали мнението на местните власти и обществеността в общините Павликени, Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Златарица, Елена, Плевен, Долни Дъбник, Пордим, Левски, Попово, Антоново, Търговище, Пловдив, Чирпан, Стара Загора, Раднево, Ямбол и Карнобат - най-вероятните места, на които се планира да се извършва съхраняването на въглероден диоксид.
Според еколозите е нарушен и "принципът на предпазливостта", въведен от европейското законодателство, и не е взето под внимание становището на Европейската комисия, която признава факта, че технологията е експериментална и свързана с неопределени рискове. Народното събрание не е отчело и кампанията, по време на която вече бяха събрани 35 000 подписа срещу съхраняването на въглероден диоксид в земните недра. От "Коалиция за климата" отбелязват също така, че много специалисти изтъкват непригодността на България за прилагането на споменатата технология поради редица обстоятелства, най-вече заради сеизмичната активност на региона.
Еколозите призовават страната ни да се концентрира върху намаляването на вредните емисии, изхрърляни в атмосферата и внедряването на нови, щадящи околната среда източници на енергия. Според тях голямо внимание трябва да се обърне също така на залесяването, санирането на жилищата, опазването на горите и екосистемите.
Освен "Коалиция за климата – България" инициатори на отвореното писмо до президента са "Гражданска инициатива за забрана на проучването и добива на шистов газ по метода хидравлично разбиване", сдружение "Екофорум за устойчиво развитие” и коалиция от екологични неправителствени организации. Апелът се подкрепя от "Грийнпийс – България", Световния фонд за дивата природа (WWF) – България, ЕС "За Земята”, "Екофорум за устойчиво развитие", "Фондация за околна среда и земеделие", федерация "Интереко-21”, "Европейски съвет на научните и културни общности", Международния център за координация на екологическата информация за река Дунав – Белене, "Българска агенция за регионално развитие" – Благоевград, "Асоциация на комуникационни и информационни специалисти", фондация "Адра – България”, Студентски информационен център – София и младежки клуб "Славяни”.
______________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
"Коалиция за климата"