Вход | Регистрация

За равни права ще настояват военноинвалиди

Исканията им са да бъдат законово зачетени като ветераните от войните

За равни права ще настояват военноинвалиди
Снимка: Север.бг

За равни права с ветераните от войните ще настояват военноинвалиди /ВИ/ и военнопострадали /ВП/ през настоящата година. Това ще стане, ако се направят необходимите промени в ЗВВП, след отчитане на факта, че по-голямата част от тях са много бедни и много болни хора, което им отрежда нерадостното последно стъпало на социалната стълбица. Това каза Кинка Добрева, председател на дружество "Военноинвалид" - Велико Търново и член на УС на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите в София на годишно-отчетно събрание на дружеството в старата столица.

a188c0ff-c812-df4b-9337-656d33bc8221

Най-ниски пенсии сред военнопострадалите взимат родителите. Кинка Добрева е една от тях. За сина си, починал в казармата през 1999 г., тя получава 108 лева пенсия. Най-ниската пенсия при военноинвалидите е 116 лева, според това каква група инвалидност им е дадена от ТЕЛК.

"Другото важно по значение за нас е да се борим да бъдат увеличени доходите на хората - да не се работи с '"голямата секира" в ТЕЛК-овете, защото, когато един военноинвалид падне под 50%, той загубва право на пенсия и ред други привилегии. Много от момчетата и от мъжете нямат трудов стаж и никакви други доходи и живеят само с тези пари.", тревожно обяснява Добрева.

Към момента ВИ и ВП имат право на целеви помощи за телефон в размер на 13 лева; право на почивка в базите на Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи и Министерство на здравеопазването, срещу заплащане от 25%. Това е добре, не отрича Кинка Добрева, но за такива пенсии като нашите, много хора и това не могат да си позволят и са малцина онези, които успяват да ходят на почивка, а имат нужда.

Сред привилегиите е и пътуване два пъти в годината с ЖП или автобусен транспорт в страната в две посоки. ВИ и родителите на починалите войници имат право на безплатна годишна карта за пътуване на територията на общината, в която живеят. Военноинвалидите ползват права и за безплатни винетки по Закона за хората с увреждания.

Около 4700 военноинвалиди и военнопострадали членуват в 93 дружества в цялата страна. За Великотърновска област има две - в общините Велико Търново и Горна Оряховица. 58 са ВИ, 27 са ВП родители, около 20 са вдовиците и сираците.

"Въобще не са много и точно това е проблемът - че за толкова малко хора в цялата страна не могат да се намерят средства в държавата - да им се вдигнат пенсиите, да се предвидят пари за бюджетна субсидия, да се отпуснат повече лекарства.", изрази негодуванието си председателят на търновското дружество Кинка Добрева.

От 19 октомври 2012 г. със заповед на здравния министър Десислава Атанасова излезе нова наредба за лекарствения списък, в който много от лекарствата, ползвани от ВИ и ВП ги няма. "Сред тях са и лекарствата за психични заболявания, от които нашите хора се нуждаят най-много. Лекарствата на ветераните от войните се плащат на 100% от бюджета на държавата, а ние, освен, че заплащаме от 25 до 50% от цената им, се оказва, че не можем да си ги купим по списъка.", каза още Добрева.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 






Докладвай за нередност в статията
Добави коментар