Вход | Регистрация

История на телевизията - изследване в части

Обхванатите респонденти са в широк възрастов диапазон – между 20 и 80 години

История на телевизията - изследване в части
Снимка: Север.бг

Изследването "История на телевизията в България в културната памет на съвременния българин" бе представено днес от проф. Маргарита Пешева, преподавател във Великотърновския университет и част от екипа, работещ по проекта.

Изнесените данни са в рамките на научно-изследователския проект на тема: "Телевизията в България: 1954-2014 г. Програми - журналистика - регулация - нови медии", който се реализира по линия на ФНИ на МОМН с бенефициент ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий", осъществено от G Consulting, под ръководството на Живко Георгиев.

За целта бяха проучени пет фокус в София, Варна, Пловдив и Благоевград. Обхванатите респонденти са в широк възрастов диапазон – между 20 и 80 г.

От изследваните 60 лица само един е познавал в подробности старта и първите опити за транслация на телевизионен сигнал от лабораторията в МЕИ и ролята на проф. Саздо Иванов, който през 1954 г. създава 

Според социалната роля на телевизията се открояват три отчетливи периода – етап на експанзия, в който от лукс телевизията става необходимост за всяко семейство. Той приключва през 1975 г. Следва период, в който телевизията е най-масовата медия докъм 2000 г. и трети етап от 2000 г. – залезът на телевизията, предизвикан от появата на интернет.

"За младите телевизията вече не носи този ореол на технологична магия, но почти всеки в детството си е бил пленен от телевизията и нейния магнетизъм. Аз съм вече от телевизионното поколение. За мен и моите връстници тя беше прозорец към света а не книгите, вестниците, радиото, нито Интернет, защото още го нямаше", цитира мненията на интервюираните проф. Пешева.

"Панорама” на Иван Гарелов, появата на "Всяка неделя” с водещ Кеворк Кеворкян, първите български сериали "На всеки километър”, "Войната на таралежите” и "Изпити по никое време”, новогодишните програми на Хачо Бояджиев, са посочени като значими телевизионни факти. Както и  предаванията, водени от Бригита Чолакова, образователните предавания като "Атлас” и водещите проф. Тянко Йорданов и Димитър Езекиев

Паметта на съвременния българин пази още най-старото телевизионно състезание "Минута е много”, "Частен случай” на Владо  Береану,  "Добро утро” с Александър Авджиев, спортните коментатори Мичмана и Вера Маринова, фестивалите "Златен Орфей”, "Сан Ремо”, "Шарено котле”. В представите им  са още тв сериалите "17 мига от пролетта”, "Октопод”, "Шатовалон”, "Жената зад щанда”, "Болница на края на града”, обобщи данните от изследването проф. Пешева.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар