Карта за оценка на риска от наводнения създадоха ВТУ и СУ
Вузовете работят по проект за оценка и превенция на риска от природни бедствия в дунавските райони на страната
В процес на финализиране е първият етап от проекта за Съвместна оценка на риска от опасни хидрометеорологични бедствия в пограничната област на река Дунав, разработван от България и Румъния. От българска страна участници са ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" с координатор доц. д-р Иван Марков и Софийски университет с водещ експерт по хидрология доц. д-р Даниела Златунова.
На пресконференция днес доц. Златунова представи работата на експертния екип по създаването на концепция за оценка на риска от природни и хидрометеорологични опасности, чийто плод са интегрирани карти на областите, влизащи в пограничните райони на река Дунав в България. Тя сподели, че изготвените карти са приложими за всички райони в страната и се използват на световна ниво.
За изработването на концепцията са направени картографски заснемания и е използвана помощта на Гражданска защита. Определени са индикатори, показващи опасностите в определените територии - засушаване, валежи, градушки, наводнения. Експерт Златунова отбеляза, че Великотърновска област е оценена с висока степен на опасност от природни опасности, като коефициентът за наводнения е най-висок.
Доц. Иван Марков допълни, че разработването на този проект е от изключително значение за териториалното планиране и за изработването на планови документи при анализ на стопанския сектор. Целта на всички дейности по трансграничния проект е създаване на превантивна система за реакция при наводнения и други бедствия, която ще намали нанесените от тях щети.
Партньори от румънска страна са Министерство на администрацията и вътрешните работи, Генерален инспекторат за спешни ситуации и Национален институт за електротехника и университетът в Крайова. В България дейностите се координират с Министерството на вътрешните работи и Регионалната инспекция по околна среда и води - Велико Търново.
Проектът трябва да приключи през ноември 2014 г. с изготвянето на методология при наводненията и наръчник с акцент към наводненията.
______________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg