Вход | Регистрация

Наложиха моратотиум върху добива на шистов газ

Късно снощи се взе решение за оттегляне на разрешението за проучване и добив на шистов газ в България

Наложиха моратотиум върху добива на шистов газ
Снимка: sxc.hu

Кабинетът се отказа да търси шистов газ в "Блок 1 Нови пазар", съобщават от правителствената информационна служба.

Правителството е оттеглило Решение №427 от 2011 г. за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта "Блок 1 Нови пазар”, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна, като въведе забрана за търсене и проучване на шистов газ.

Проучванията ще могат да се правят само за конвенционален природен газ и нефт. Мотив за решението е липсата към момента на достатъчно данни за осигуряване на безопасността за околната среда при използването на метода на хидравлично разбиване при проучването и добива на шистов газ.

От месеци еколози и заинтересовани протестират срещу метода хидравлично разбиване или т.нар. "фракинг" за добив на шистов газ. Мотивите за това са опасностите, които той може да крие за околната среда. Данните на еколози показват, че за извличането на газ в земята се вкарват химически вещества, а при самия удар има опасност от разместване на пластовете и земетресения.

Компаниите, които използват метода, обясняват, че веществата, които се използват, могат да бъдат намерени на повечето етикети на храните - те са безопасни за почвата и хората. При правилни проучвания рискът от земетресения е минимален.

Късно снощи по време на заседание на парламентарната комисия, отговаряща по въпросите на икономиката, беше одобрен мораториум върху добива на шистов газ чрез хидравличен удар.

"Щом е в интерес на хората и те не искат тази технология, оттегляме решението" е заявил премиерът Бойко Борисов на обсъждането на точката за оттегляне на решението за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за подземните богатства, в площта "Блок 1 Нови Пазар".

"Неслучайно аз съм вносител на тази точка, защото на практика от чисто техническо решение, което по смисъла именно на това, което каза министър Трайков, ние приехме преди няколко месеца, че даваме разрешение за проучване на нефт и природен газ, без да уточняваме технология, без нищо, такива, каквито даваме десетки. Грешката е, че по тази тема не се направи широкият необходим обществен дебат – да се обясни на хората какво всъщност значи това”, казва премиерът Бойко Борисов.

"И след като още лятото в Добрич им обещах на площада, че няма да допусна нещо, което има и минимален процент съмнения върху вредата, което би нанесла на природата, околната среда, водите… В края на краищата защо ние искаме това разрешение да го дадем? Да се върнем назад, защо сме се мотивирали да го дадем? Защото от това нещо сме очаквали да се извлече огромно количество природен газ, който първо да служи на българските граждани, да му се намали цената на топлоенергия, на българската индустрия – да се снижи цената на производство за хикс продукция. Затова сме го правили", обяснява още премиерът.

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: inews.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар