Националният протест в Търново
Снимка: Север.бг
В Националния протест днес във Велико Търново излязоха над 700 граждани, а много други се включиха в шествието от Общината до касите на "Енерго-Про" и броят им достигна около 1000. В началото на протестиращите бяха раздадени листовки с исканията, оформени вчера на Националната среща на протестните комитети в Сливен. Хората в Търново заявиха, че твърдо ще застанат зад тях, докато не бъдат изпълнени. С вдигнати юмруци протестиращите символизираха националното единство.
Гражданите сведоха глави в едноминутно мълчание пред паметника на Васил Левски. След като изпяха Националния химн, шествието продължи по главната улица. Очевидно беше присъединяването на много хора, а в множеството вървяха един до друг от малки деца до побелели старци.
По пътя до крайната точка протестиращите не спряха да приканват хората с призива "Елате с нас – протестът е за вас!". Явно беше нетърпението на хората да чуят какви решения са взети на вчерашната среща в Сливен – те бяха представени от един от участниците в нея, г-н Господин Гюров:
"Незабавно прекратяване на всички съдебни дела срещу потребители на Енергото, топлофикация и ВиК до установяване на легитимността на сметките; намаляване на квотите за производство на скъпа ел.енергия; 100% от евтината ел.енергия, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй" да се ползва за задоволяване на нуждите на вътрешния пазар; преминаване на ЕРП-тата в ръцете на държавата в съответствие с европейските норми и директиви; премахване на всички посредници, НЕК да поеме техните функции; разсекретяване на всички договори на производители на ел.енергия за вътрешния пазар; разтрогване на договорите, ощетяващи държавата и българските граждани; търсене на съдебна и наказателна отговорност за щети, нанесени на държавата от лицата, подписали съответните договори; 50% гражданска квота в ДКЕВР.
За Топлофикациите - сключване на индивидуални договори; всеки клиент с право да прекрати договора си с едномесечно предизвестие; индивидуален уред за измерване и съответно премахване на понятието "прогнозно количество"; ежемесечно отчитане на реално използвана топлоенергия и премахване на дружествата за топлинно счетоводство.
За ВиК-дружествата - разтрогване на всички концесии, касаещи доставката на вода на гражданите на България; държавата да поеме функциите на концесионните дружества."
Протестиращите дадоха 48 часа на Президента Росен Плевнелиев да се вслуша в гласа им и да не разпуска Парламента, а да принуди депутатите да гласуват промени в изборния кодекс.
Появата на бивши и настоящи общински съветници, т.е. "хора от властта", носещи националния трибагреник, разбуни духовете в разпозналото ги множество, което с викове "Партиите – вън" и "Мафията – вън" ги отстраниха с бурни освирквания.
Присъстващите решиха да излъчат петима легитимни представители, които единствени да ги представляват от този момент нататък, когато е необходимо, плюс петима човека от протестиращите като "контролиращи" действията им. И тук протестът се превърна в "парламентарна зала"… След пряко гласуване протестиращите решиха в комитета да влязат – студентът по политология Светлин Тачев, политологът Алеко Младенов, програмистът Господин Гюров, юристът Мартин Карагеоргиев от ГД "ДНЕС", Пролетин Лалев и студентът по книгоиздаване Алеф Мустафа.
Номинацията на Алеко Младенов предизвика най-много спорове, заради това, че е бил кандидат за независим общински съветник на Избори 2011-та. За да "… не се разедини протеста, а да се върши важната работа…", Алеко Младенов даде отвод на кандидатурата си. Но това не спря разногласията, защото хората го бяха избрали единодушно.
Кандидатурата на Мартин Георгиев също беше отхвърлена без обяснения… Заради продължителните обяснения "кой, какво, защо", повечето хора постепенно се разотидоха.
Следващият протест бе обявен за 26 февруари /вторник/ от 18:00 ч. пред сградата на Община Велико Търново.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg