Вход | Регистрация

Националният статистически институт на Румъния обмени опит с български статистици във Велико Търново

Нашата съседка ще приложи нашия модел на преброяване

Националният статистически институт на Румъния обмени опит с български статистици във Велико Търново
Снимка: Север.бг

Делегация от Националния статистически институт на Румъния посети днес Велико Търново. Тя бе водена от председателя на НСИ-Румъния проф. Вергил Войнеагу. В състава и влизаха още г-н Илие Думитреску (съветник на Председателя и началник на неговия кабинет), г-н Стефан Трика (Директор на дирекция "Демографска статистика и преброяване") и г-н Георге Еманоил Вайда (IT директор и статистическа инфраструктура). Българската статистика бе представена от нейния председател доц. Марияна Коцева и от главният секретар Цветан Нанов. На срещата присъстваха също Борислав Борисов (Директор на ТСБ Велико Търново) и Георги Цветков (Директор на ТСБ Габрово). Румънските статистици са на посещение в България, за да обменят опит относно провеждането на кампания "Преброяване 2011”. В нашата съседка преброяване преброяване на населението и жилищния фонд предстои през октомври. Проф. Войнягу подчерта, че тази визита цели не само да обмени опит относно преброителния процес на регионално и национално ниво, но и на международно ниво.


Г-жа Мариана Коцева коментира, че преброителната кампания е била успешна, като причина за това е била екипната работа от страна на преброителите, както и участието на местните власти, структурите на Областно равнище, участието на общините и на медиите. Г-жа Коцева подчерта, че при кампанията е имало само 50 отказа на хора да се преброят, като през 2001 година те са били 4500. Поради добрата разяснителна работа измами при кампанията е нямало.


Последното преброяване в Румъния е било през 2002 година, когато населението е било около 22 млн. Сегашната тенденция е към неговото намаляване, а причина за това е отрицателния естествен прираст, както и миграцията на населението. Проектобюджетът, с който разполага страната за провеждане на кампанията през тази година е ограничен поради икономическата криза, като се полагат по 2 евро на преброено лице.


Важен елемент за успешността на преброяването е било неговото популяризиране, както и мобилизиране на населението. Друг фактор е бил прозрачността при работата на статистиката, доброто взаимодействие с местните власти, както и сътрудничеството с масмедиите. Румънската делегация изказа своите впечатления от желанието на населението да се включи в преброяването, както и от модерните технологии, които са използвани. В резултат на това, те заявиха, че ще приложат нашия модел на преброяване.



Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар