Вход | Регистрация

Наши и чужди огнеборци реагираха при изтичане на газ

Учението е съвместно между българските и румънските служби на ПБЗН

Наши и чужди огнеборци реагираха при изтичане на газ
Областна администрация - Велико Търново

Българските и румънските служби за Пожарна безопасност и защита на населението /ПБЗН/ проведоха вчера съвместно учение в Свищов.

То е част от заключителния етап на проекта "Съвместен мониторинг на риска при извънредни ситуации в трансграничния регион на река Дунав” (RISK), финансиран по Програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013г. Общата стойност на проекта, по който българската служба ПБЗН е бенефициент е 2 398 907 евро. Представени бяха и закупените 6 броя пожарни автомобили от среден клас, 3 броя аварийно-спасителни автомобили и мобилна лаборатория HAZMAT  за опасни материали на обща стойност 3 204 417,40 лв.

Съвместното учение се превърна в истинско зрелище за присъстващите. С пуснати сирени на новите противопожарни автомобили огнеборците се добраха до висока горяща сграда, от която трябваше да спасят пострадали граждани. Алпинистите от спасителния екип се изкачиха до прозорците с подвижна стълба, издържаща до 220 килограма, след което успяха да смъкнат носилката с пострадалия от огромна височина. Техни колеги паралелно извършиха спасителна акция с въжета от съседния прозорец.

1247575

Вторият етап от демонстрацията премина в спасяване на пострадали след изтичане на отровен газ. Огнеборците демонстрираха завидни умения в реалистична обстановка и успяха да изнесат ранените до специално монтираната полева лечебница. Съоръжението се надува само за няколко минути от четири компресора.

Целта на учението е да се тества оперативната готовност на структурите от двете държави за съвместни действия при извънредни ситуации, както и оперативната съвместимост на закупеното специализирано оборудване по проекта, изготвените Съвместни стандартни оперативни процедури и Общ план за намеса.

Учението  продължава и днес, когато ще се демонстрира търсене, разкъртване и спасяване на затрупани хора, гасене на пожар в открит склад и резервоарен парк за мазут.

На 10 април /четвъртък/ учението ще се пренесе на територията на румънския град Зимнич, където ще бъдат проведени дейности по съвместни действия за търсене и спасяване на затрупани хора под развалини, гасене на пожар в търговска сграда и опасност от замърсяване, пътен инцидент (катастрофа), химическа авария на железопътна гара, голям пожар в жилищна сграда, предизвикан от избухване на газ.

"Като областен управител аз съм изключително щастлив от факта, че след реализирането на проекта в област Велико Търново вече има както по-добра техника,  така и хора, които са обучени за бърза реакция. За мен обаче най-важен е фактът, че проекта е  реализиран съвместно с нашите приятели от Румъния, с които предстои да работим заедно и в новия програмен период 2014-2020 година. Убеден съм, че ще реализираме още  проекти по програмата за Трансгранично сътрудничество”, посочи в изказването си областният управител инж. Георги Рачев, който присъства на учението.    

1247576     

На съвместното учение присъстваха още областният управител на област Плевен Илиян Йончев, началникът на сектор "Международни проекти”  инж. Юлиян Грънчаров, кметът на община Свищов Станислав Благов, заместник-директорът на ГДПБЗН ст. комисар Василев и заместник-директорът на Генералния инспекторат за извънредни ситуации в Румъния полк. Станев.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар