Вход | Регистрация

Обществен барометър: "Как да се овладее младежката безработица?"

Обществен барометър: "Как да се овладее младежката безработица?"
Снимка: Thinkstock/Guliver

Започнахме седмицата с празник – Международен ден на младежта. Това породи нашия въпрос в седмичната ни анкета - Как да се овладее младежката безработица у нас? Доста дискутиран, особено в последната една година, не само у нас, а и в Европа.

Общо 12 са гласували в сайта ни - www.sever.bg. Младежката безработица може да се овладее "Като се подготвят достатъчно програми за стажове на младите хора" смятат половината. Следва – "У нас трудно се намира работа за когото и да било", какво остава за младежите дават мнение 33,3%. 16,7% считат, че "Бизнесът трябва да помага" в тази ситуация.

Все пак сме оптимисти явно, след като никой не е посочил отговора – "Не може да се овладее" младежката безработица.

Повече от 1000 души са видели въпросът ни и във Фейсбук, но никой не е решил да даде мнение.

Въпреки икономическата криза, който иска да работи, дори и не толкова добра работа може да си я намери, казват и повечето анкетирани по улиците на старата столица великотърновци. "Защото гладен не се стои, а сметките притискат всеки месец. А и когато родителите не могат да помагат, младия човек тръгва да си търси пътя".

Заради задълбочаващата се безработица сред младежите, правителствата на стария континент започнаха да измислят, въвеждат и прилагат мерки срещу нея.

Поредният такъв форум скоро предстои.

"Борбата с младежката безработица" е темата на Гражданския форум "Агора" 2013 на Европейския парламент. Форумът "Агора" ще се състои в Брюксел от 6 до 8 ноември. Крайният срок за е 31 август. В него могат да участват кандидати на възраст от 18 до 30 години, пребиваващи в една от 28-те страни членки на ЕС. Общо 56 младежи - по двама от всяка държава членка, ще бъдат поканени за участие в конференцията. Транспортът и разходите за настаняване на всички участници се поемат от Европейския парламент.

Целта на Гражданския форум "Агора" на Европейския парламент относно младежката безработица е да събере млади хора от цяла Европа, за да обсъдят настоящите предизвикателства на пазара на труда в ЕС. Те ще обсъждат с останалите участници от другите държави членки и с помощта на експерти редица конкретни теми, свързани с младежката безработица. Препоръките, които формулира Гражданският форум "Агора", ще бъдат предоставени на хората, взимащи решения на европейско равнище.

От 2007 г. Европейският парламент организира консултации с гражданското общество под формата на граждански форуми "Агора". "Агора"-та е отворено пространство за разискване, където гражданите от цяла Европа се събират и накрая представят обща позиция по дадена тема. 

И още.

240 000 младежи в България са обучени по схеми за заетост за последните три години, за което Север.бг писа. 58 000 млади българи са се възползвали от схема "Развитие” и други 13 000 – по други младежки програми. 55% от младите хора, които стажуват в държавната администрация, след това печелят успешно конкурси и биват назначавани в нея. Това стана ясно на кръгла маса на тема "Студентски идеи за професионална реализация” в Областна администрация Велико Търново през април.

Форумът тогава бе организиран от Стопанския факултет към ВТУ "Св. св. Кирил и Методий” с участието на работодатели, експерти от общините Г. Оряховица, Лясковец, Велико Търново и областна администрация, както и студенти от специалностите "Публична администрация” и "Стопанско управелние” и техните преподаватели. Целта на кръглата маса бе младите хора да се запознаят с политиките на ЕС за младежка заетост, да се потърси и обратна информация от тях и от работодателите, както и да се формулират нови идеи. 

Предстоеше да бъдат назначени 200 консултанти и психолози само за млади безработни в бюрата по труда в цялата страна. Ще бъдат назначени и т.нар. "кейсмениджъри” или "мениджъри на случая”, които ще  разглеждат персонално всеки индивидуален случай. Щеше да бъде финализиран и проект за обществени терминали /киоски/, които ще се монтират пред подразделенията на агенцията  и ще дават актуални данни от Националната база данни и от европейския портал EURES, който има за цел да улесни свободното движение на работна ръка в рамките на Европейското икономическо пространство.

По време на кръглата маса бе дадена възможност работодателите да формулират своите изисквания и проблемите, които срещат при наемането на младежите.

"Разчитаме на уменията, не толкова на опита - на уменията за работа в екип, за работа под стрес, на компетентността им при подготовка на проекти", коментира собственик на фирма в IT- сектора.

Всички участници в срещата бяха единодушни, че трябва да се урегулират и задълбочат отношенията между бизнеса и академичната общност, да се регламентират стажовете във фирмите. 

Припомняме и, че България е между първите страни по младежка безработица в ЕС, по думите на зам.-председателят на Българската стопанска камара /БСК/ Димитър Бранков, цитиран от БНР през декември м.г. Близо 40% млади хора до 25 години са в т.нар. неангажираност, т.е. нито учат, нито работят. При регистрираната младежка безработица до 25 години има разминаване между числата на Евростат и на българската статистика – около 25% дава НСИ, 28% - Евростат.

Анализът на БСК показва, че това е структурен проблем. Бранков посочи, че над 60% от заетостта е в работни места и професии в сектори с ниска квалификация – търговия, услуги, строителство, охранителна дейност. Освен това, над 30% от работните места са заети от хора с по-висока квалификация от изискуемата.

Според зам.-председателят на БСК, причините са първо в структурата на икономиката и заетостта, след това идват тежките регулационни режими, липсата на крупни инфраструктурни и инвестиционни проекти, които да поемат тази безработица не само сред младите, а изобщо на пазара на труда. Той посочи, че и за България е валидно, че страни във валутен борд или които прилагат фиксиран валутен курс имат по-тежки проблеми със заетостта и доходите. Бранков подчерта също като голям проблем неефективното трудово законодателство.

Ние сме страната, може би най-назад в ЕС, по брой на срочни трудови договори, на договори с частично работно време, т.е. при нас трудовото законодателство създава пречки за ангажиране на специфични ниши на пазара на труда, каквито са младежите, майките, възрастните хора и т.н.

Димитър Бранков смята, че предлаганите от ЕК мерки за справяне с младежката безработица имат приложение в България.

Евростат излезе с данни тогава, че проблемът не се решава, въпреки предприеманите мерки в ЕС, дори напротив – той се задълбочава. Констатацията на статистиците се подкрепя и от цифри – над 5,5 млн. младежи в момента са на пазара на труда и не успяват да си намерят работа. Причината е финансовата криза.

Страните с най-високо ниво на млади безработни в ЕС са тези, които са засегнати най-силно от финансовата и икономическа криза. Гърция е сред тях и в момента изпреварва по ниво на младежка безработица другата сериозно засегната от кризата държава – Испания.

Тази седмица безработицата в Испания стигна нов исторически рекорд – над 4,9 млн. души. 
Подобно на други свои връстници в Европа, младежите в Италия също срещат сериозни затруднения при намирането на работа. Този факт поставя страната, според различни статистически данни, на едно от челните места в ЕС по ниво на младежка безработица. По последни данни тя е 36,5%.

Актуалната статистика в Германия отчита 8,1% безработица сред младите хора до 25-годишна възраст. На фона на 50-те процента безработни младежи в Испания и Гърция и 30% от българските, кипърските, унгарските и словашките – пак според статистиката – това си е направо постижение.

Равнището на безработицата сред младите чехи на възраст между 16 и 24 години премина границата от 15%. Въпреки това Чехия е сред страните с добри и не толкова тревожни показатели на фона на останалите европейски държави. Проблемите през последните две години обаче се усещат и те са породени от невъзможността на пазара на труда да поеме новите кадри, излизащи от висшите училища.

6 милиарда евро ще бъдат разпределени за стимулиране на младежката заетост в държавите-членки на Европейския съюз, включително и за България, съобщи във Велико Търново през юни и Моника Панайотова – евродепутат от ГЕРБ. Финансирането е предназначено за регионите с висока младежка безработица, достигаща до ужасяващите 25%. Плановете са тя да бъде намалена до 20%.

Програмите са насочени към младежи до 25-годишна възраст, но в момента се водят преговори в Европейския парламент тази възраст да бъде увеличена до 30 години. Близо 28% са безработните млади хора у нас, което е доста притеснителен факт. 

Съвсем скоро и младежи от пет страни ще борят безработицата с изкуство в Горна Оряховица.

И все пак - няма начин да няма начин, както обича да казва българинът. Този надпис дори е  поставен на входните табели на Неделино и посреща и изпраща гостите на родопското градче. Девизът, с който се цели да се повдигне духът на хората в кризата.

Но дали с помощта на правителствата, НПО-та или да опитват сами, чрез програми, стажове, младите хора заслужават достойно начало в новия си житейски път, след като завършат образование.

 <<Sever.bg във Facebook>>

 

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар