Обществен барометър: „Как прекарвате лятната си отпуска?
Снимка: Thinkstock/Guliver
Всеки ден, 1 ден в седмицата и 3-4 седмици в годината е златното правило за почивка, според диетолога Пол Брег в статия, публикувана в престижното научно издание American Journal of Public Health. Според специалиста, ако не получаваме необходимата почивка, ние спомагаме за натрупването на токсини в организма, а това води до развитието на различни заболявания.
Най-важният вид отдих според Пол Брег е сънят, а най-доброто време за сън е между 22 часа и 5 часа. Умението да даваме почивка на организма си през почивните дни е определящо за способността ни през останалото време да работим ефективно. Най-добрата форма на отдих за повечето хора е да отидат сред природата – чистият въздух през всеки годишен сезон зарежда с енергия, сваля напрежението и въстановява душевното равновесие. А годишната отпуска обикновено се използва за почивка на планина, море или екскурзия в чужбина.
Предвид всички тези факти, нужни на организма ни да се възстанови, за да сме по-дейни и ефективини в работата си, ви зададохме въпрос в нашата анкета: "Как прекарвате лятната си отпуска?".
53,3% от гласувалите на сайта ни са отоворили, че ще почиват със семейството си на планина или на море, 6,7% започват дълго планиран ремонт, 13,3% твърдят, че са работохолици и не умеят да почиват, а 26, 7% са заявили, че са безработни, така че им е все едно.
По данни на Българското круиз общество около 4000 възрастни българи са избрали круиза като начин за почивка тази година и броят им е десетократно по-голям от 2008 г. "Различните оферти могат да варират от 100 до 300 евро на ден за един човек, като все по-популярни са записванията от типа "в последната минута", когато дори за 300 евро може да си осигурят едноседмично преживяване на круизен кораб.", казва в интервю за Дарик председателят на круиз обществото в България Илиян Иванов.
От друга страна, според данни, цитирани от bTV, българите са предвидили по-малко от парите си за почивка тази година и това се случва за пръв път от 2008 г. насам – семействата отделят за почивка с 8% по-малко средства и бюджетът им не надвишава 300 лв. за 4-дневна ваканция.
По думите на Боян Павлов от Института за анализи и оценки в туризма "европейската статистика, която казва, че сме излезли от кризата, не е права, защото повече хора предпочитат да пътуват при близки и роднини, отколкото да отидат на почивка".
Ето и няколко мнения на граждани, които ги "хванахме в крачка" за анкетата.
Калина Страхилова от Габрово ще почива в Балкана, при свои роднини "Определено ми спестява пари, а и няма да съм вечно "нащрек" дали децата ми няма да отидат на дълбокото в морето. Планиниският въздух е полезен. Разбира се, хубаво би било да се съчетаят и море, и планина за по няколко дни, но не на всеки портомонето го позволява.".
Стоил Стаменов вече е почивал, но определено не би отказал още малко отдих, защото "трудно се адаптирам след отпуск, когато хората все още активно почиват и много институции не работят на пълен график".
За Галина Георгиева от Велико Търново, отпуската е дала възможност да си освежат дома – "децата са на село при баба и дядо, така и ние малко си почиваме. За съжаление няма достатъчно средства, а кредита, който теглихме, го вложихме в ремонт, който също е належащ."
Относно това, компаниите за бързи микро кредити също отчитат спад в заемите за летуване.
"Миналата година конкретният брой хора, които са изтеглили кредит са около 3 хиляди, а тази година са някъде около 1500-1600 човека”, посочва Ина Илиева от компания за бързо кредитиране.
Данните от европейската платежна система са, че тази година около 10% от българите ще почиват 10 работни дни, само 1 на всеки 10 ще почива в чужбина.
Има и хора, които ще ползват отпуската си, за да... работят. За тях обаче трудът не е наркотик, а лекарство. С негова помощ те забравят за проблемите си, и така, без да се усетят, се превръщат в работохолици, без да осъзнаят каква вреда си причиняват сами. Тези хора са създадават от семейството и обществото, никой не се ражда работохолик. Но, колкото и "озъбена" да е действителността, именно почивката дава възможност човек да "избистри главата си" и да "вземе живота си в ръце", да подреди приоритетите си така, че да не се самоизключват и в същото време да бъде полезен и пълноценен в ежедневието си..
Тъжно е, когато срещнеш хора, които са имали възможността да използват отпуската си активно, но животът им се е променил и, оставането без работа, ги е направило апатични към всичко около тях.
"От две години съм безработен. Имам висше образование и какво от това? Сега семейството ми се издържа със заплатата на жена ми, която едва стига за сметки и храна. За каква почивка говорим?", отговаря на въпроса ни с въпрос Димитър Йорданов от Велико търново.
И все пак, независимо дали работим или сме останали без работа, специалистите съветват да намерим своя начин за релакс, който не винаги струва много пари, но при всички случаи дава това, от което всеки има нужда – избистряне на ума, тонус, приятни емоции. Може да четем хубава книга или да разходим в парка или близката гора с любимия човек, да виждаме " чашата наполовина пълна" – при всички случаи ще се почувстваме отпочинали и одухотворени.