Открит е глинен калъп за накити от IV век
Находката е намерена на територията на Никополис и е единствена по рода си
Снимка: Север.бг
Интересна находка от римския град Никополис ад Иструм бе представена днес от археолога доц. Павлина Владкова и Руен Хаджиниколов – специалист по консервация и реставрация при Регионалния исторически музей – Велико Търново.
При тазгодишните археологически разкопки е намерен глинен калъп за изработка на накити, който датира от късноримския период. Находката сама по себе си е единствената такава, открита по българските земи.
"Според справката, която съм направила до момента, в България досега не е известен глинен калъп за накити от това време. В останалите провинции има каменни или мраморни. Не се среща често такава находка, а глинена за първи път."съобщи доц. Павлина Владкова, ръководител на археологическите проучванията в римския град.
Директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов припомни, че по същото време – III – IV век след Христа, от което е датиран експонатът в района на Никополис ад Иструм, живеели готските племена. Твърде е вероятно изработените от калъпа накити да са носени именно от тези племена.
Калъпът е двустранен, като в него могат да се отливат накити и от двете страни. Бижутата са били изработвани, по всяка вероятност от злато или сребро.
При разкопките накити не са открити, но е възможно наличието на работилница.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg