Вход | Регистрация

Откриха златно съкровище от II хилядолетие преди Христа

Съкровището е намерено в гърне в близост до Свищов и тежи 266,5 грама

Откриха златно съкровище от II хилядолетие преди Христа
Снимка: Север.бг

Вчера на специална пресконференция в къщата музей на Алеко Константинов в Свищов бе представено откритото наскоро златно съкровище. То е намерено в гърне на около два километра от крайдунавския град и съдържа 19 предмета - четири бронзови брадви и два секача, седем златни накита и шест златни пластини.

Най-големият златен предмет е спираловидна гривна, която е изкована така, че в краищата се уширява във форма на триъгълници и е украсена допълнително с точковиден орнамент. Три от торквите* са гладки, а другите три - усукани. Шестте пластини вероятно представляват апликации, които са били пришивани към кожени дрехи или кожен колан, защото по тях има следи от изтривания.

"Става дума за накити и бронзови брадви, които се датират от II хилядолетие пр. н. е. - 20 до 15 века преди Христа. Това е Бронзовата епоха - времето, през което за първи път навлиза новата медно-калаена сплав, непозната дотогава на населението. Тази епоха е революция в човешката история" - обяснява доц. д-р Павлина Владкова, археолог от Регионалния исторически музей във Велико Търново.

Такова съкровище досега не е известно на науката. Откритите до този момент златни пластини от III хилядолетие пр. Хр. са само в Южна България, Вълчитрънското съкровище е "ново" - от XII век пр. Хр., намирани са и единични златни накити, единични брадви, но никога толкова предмети в такава необичайна конфигурация на едно място.

Златото е доста чисто - между 18 и 21 карата, с примес от сребро. Цялото съкровище тежи 266 грама, като най-масивна е спираловидната гривна.

За мястото, на което е намерено гърнето, няма данни за наличието на селище от който и да е хронологически период - нито от бронзовата епоха, нито от римската власт на Балканите, нито от Средновековието, пояснява Владкова.

"Това е съкровище, а всички съкровища трябва да бъдат скрити някъде - дали заровени в земята, дали скрити в зид, дали в чувал, в кожена торба, в гърне... Какво е принудило притежателят на съкровището да го скрие, е трудно да се каже. Всичко е хипотеза, ние не можем да възстановим онази епоха. Обикновено причината е вражеско нападение, битка или природно бедствие. Собственикът е оставил богатството си на това място с идеята по-късно да се върне и да си го вземе. Но нещо се е случило и той не е успял", заключава доц. д-р Павлина Владкова.

Откривателят на златото Росен Тодоров дари имането на Историческия музей в града, където може да бъде разгледано.

*Торквата е отворен или затворен метален пръстен, направен от ценен метал, желязо или бронз, който се използва за украшение на врата. (бел. ред.)

Можете да разгледате съкровището тук.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар