Пасищата у нас - неизползваем богат резерв
Според директора на Института по фуражните култури в Плевен с разширяване на месодайното овцевъдство и говедовъдство ще нарасне използването на пасищата
Снимка: sxc.hu
Пасищата, които са над 20% от общата селскостопанска площ у нас, са голямо национално богатство, което не се използва достатъчно. Трябва да се създадат условия и предпоставки за използване им, коментира директорът на Института по фуражните култури в Плевен проф. д.с.н. Атанас Кирилов.
Според него с разширяване на месодайното овцевъдство и говедовъдство ще нарасне използването на пасищата у нас. По думите на експерта институтът в Плевен предлага научни решения и консултации, както и сортове, технологии, елитни разплодни животни от породата Плевенска черноглава овца, и така помага на земеделските производители да участват с програми или да отговорят на изискванията за усвояване на европейски и национални субсидии.
Институтът по фуражните култури в Плевен поддържа връзки не само със сродни научни звена в Европа, но и с такива от Китай. Скоро се очаква в института да пристигнат за едномесечно обучение 7 китайски учени, посочва проф. Кирилов.
Българският учен бе включен в работната група, която подготви резолюция предложение за предстоящите реформи в Общата селскостопанска политика на ЕС, свързана с постоянно затревените площи - пасищата.
Храстовидната растителност има не само фуражна, но и екологична стойност и се надявам предложението да бъде прието и включено в изискванията от Брюксел и по този начин да се увеличи възможността да се субсидират повече пасищни площи, добави експертът.
Според Кирилов обстоятелствата, свързани с нарастване на дефицита на хранителни продукти за изхранване на непрекъснато нарастващото население на Земята, ще ни накара да преосмислим отношението си към ГМО.
___________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: БТА