Вход | Регистрация

Пенсионерски клубове отчетоха активна дейност

Изложби на картини и кулинарни вкусотии бяха част от програмата на регионалната среща

Пенсионерски клубове отчетоха активна дейност
Снимка: Север.бг

Преглед на свършеното през годината направиха пенсионерски клубове от Русе, Сливен, Шумен, Стара Загора, Габрово, Трявна и цяла Великотърновска област. На регионалната среща в старата столица присъстваха около 120 активисти - 90 възрастни хора и 30 младежи, които представиха по интересен и оригинален начин дейностите, с които се занимават. Споделени бяха добри практики - "Истории за социална ангажираност и промяна" и форум "Да си спомним онова време".

Хората от "третата възраст" демонстрираха завидна енергичност, предвид различните инициативи, в които участват.  Габровският клуб се похвали с добрите резултати, постигнати в съвместната дейност с ЖБД "Майчина грижа", Сдружение "Онкоболни и приятели", различни училища, баби и дядовци на децата. С благотворителни инициативи са събрани средства за операция на болно дете и благодарение на навременната помощ, всичко е приключило благополучно. Мъжете и жените от "третата възраст" се занимават с арттерапия и, както сподели Минка Дучева, "изработвайки различни изделия, на кафенце и в приказки, се забравят болести и проблеми".

Клуб "Орлица" към ТД "Орлово гнездо" в Казанлък пък съдейства активно на пенсионерския клуб в Стара Загора. Достолепните дами дадоха за пример в работата си почистването и поддържането на паметника в парк "Тюлбе" на родения в Габрово голям български композитор Емануил Манолов, който написва първата българска опера "Сиромахкиня" специално за Казанлъшкия оперен театър. Предложението им към Община Казанлък да се направи барелеф на композитора, а табела на български и английски език да разказва на туристите кой е този човек, е прието с обещанието да се изпълни до края на годината.

Активна творческа дейност развива и пенсионерският клуб в Трявна. Трудотерапевтът Цанка Драгнева в Центъра за рехабилитация представи работата на възрастните ентусиасти - картини, направени с природни материали /ориз, жито, царевица/, строителни материали и квилинг техника - с навита на ленти хартия се правят различни форми. Интересните експонати са излагани в изложба на Международен фолклорен фестивал в Перник, на който са спечелили сребърно отличие. Интерес към тези занимания, сред които музикотерапия и театрална дейност проявяват и деца, с които възрастните хора дейно си сътрудничат.

В рамките на срещата се проведе и кулинарна изложба. Ръкатите дами бяха надминали себе си в приготвянето на традиционни за регионите ястия, с оригинални форми и познат вкус на домашен уют.

Иванка Кавалова и Йорданка Иванова от великотърновското село Драганово бяха приготвили комбас /варена тиква със сушени плодове и портокалови кори/, погача-кошница с плетена тестена дръжка и кекс-агне. 

"В сравнение с всичко, което се вижда, ние точно по габровски сме минали - тънко, но в същото време - хранително. Все пак сме от града.",  отчете с усмивка Ганка Шиварова от ЖБД "Майчина грижа". Оказа се, че участието на възрастните дами от "града на лъжите и хумора" в кулинарния конкурс е доста оригинално - поднесоха сушени сливи, полети с мента - "да гонят молците", както поясниха за любопитните. На трапезата бяха сложили още домашно сирене, приготвено от козе и овче мляко, локумчета от тиква и соленки.

Конкуренция на кулинарните умения на жените от великотърновските пенсионерски клубове се оказаха дамите от Трявна. Димитринка Драгнева представи типични за района ястия - кулинарни вкусотии, които отрудените ръце на тревненки бяха приготвили специално за събитието.

На масата жените сложиха обредна сватбарска пита, с която кръстникът се надиграва на сватба; постни сърми - лозови и със зеле; щирник /баница със спанак, лобода или листа от цвекло/; боб в "гащи"/ изсушен полуузрял в шушулката боб, нанизан и изсушен, запържен с чесън и брашно/; тиквеник; крупчи /сладко от вишни/... Разбира се, не липсваше и характерното за Трявна бяло сладко...

След като визуално бе оценен майсторлъка в готвенето, участниците в срещата опитаха и вкуса на ястията...

Регионалната среща е организирана от ЕИЦ "Европа Директно" с ръководител Теодора Калейнска. По думите й през 2013 г. моделът ''По стъпките на историята'' и ''Спомни си онова време", които в момента се реализират в с. Ресен, най-вероятно ще бъдат мултиплицирани.

До 10 декември приключват всички инициативи, подчинени на кампанията "Спомни си онова време". До момента такива мероприятия са проведени в Павел - Панаир на чушката, в Самоводене - На любовта всички възрасти са подвластни, в Овча могила - Серенада на любимия учител, в Раданово - Седянка и др. Най-добрите практики ще бъдат представени на национална конференция.

_______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар