Родилките оставят децата си едва след като получат парите от държавата
Справка на здравната инспекция за миналата година показва, че родилките във Великотърновска област под 20 години са 225, като сред майките има също малолетни и непълнолетни. Най-много са от общините Велико Търново, Павликени и Стражица, отчитат експертите. Много често родилките задържат детето, докато получат парите, които държавата отпуска за раждане на дете, и едва тогава се отказват от новороденото, оставяйки го в дом.
25 бебета са изоставени от началото на годината в родилното отделение във Велико Търново. Въпреки кризата през последните години броят на децата, оставени от майките, е относително постоянен. Почти всички случаи в търновската болница са на жени от малцинствата, а най-честата причина, която изтъкват, е липсата на средства.
Проблемът с изоставянето на новородените още в болницата съществува в цялата страна, заради което Държавната агенция за закрила на детето от октомври започва мащабна проверка в 39 родилни отделения в страната. Експертите ще проверяват и по какъв начин действат лекарите, които имат пряк контакт с майките, при индикации, че се канят да изоставят бебето си, и дали информират за това Агенцията за закрила на детето.
Минималната санкция за акушер-гинеколог, който не е действал според закона при изоставяне на бебе, според закона е 1000 лв., а максималната санкция е 3000 лв., макар че досега не е налагана. Парите от глобите отиват във фонда за лечение на деца, а от 2009 г. досега има много случаи на санкционирани лекари в страната.
Източник: Вестник "Борба"