Вход | Регистрация

Социален проект стартира с ремонтна дейност

Създаване на мобилни екипи и семеен център са двете инициативи на проекта

Социален проект стартира с ремонтна дейност
Снимка: Север.бг

Начало на строително-ремонтните дейности по проект "Инвестицията в ранното детство - гаранция за благосъстоянието на децата в Община Велико Търново", финансиран от Световната банка, бе дадено днес. Това е първата фаза по реализирането на проекта и включва ремонт на част от покрива над югоизточното крило,  както и на част от помещенията от първи и втори етаж  и помещение в северозападното крило на сградата на Общински детски комплекс.

Помещенията, които се предвижда да бъдат ремонтирани и обзаведени са: лекарски кабинет, зала за психомоторика и кинезетерапия, семеен център, логопедичен и психологичен кабинет, кабинет за индивидуална работа за деца и семейства, зала за групова работа с деца /лятно училище/ и зала за екипно обсъждане, зала за групова работа с родители / училище за родители/, методически кабинет.

Всички стълбища, обслужващи Общностния център, ще бъдат пригодени за хора с увреждания, като се изградят три повдигателни платформи за инвалиди. Тоалетните на втори етаж ще бъдат съобразени с изискванията за ползване от хора с увреждания, ще се изградят нови електроинсталации, каза Адриян Станчев, управител на строителната фирма. Тя е софийска и е спечелила проекта след провеждането на търг.

"Заглавието на проекта е твърде амбициозно и предизвикателно за нас като дейност, но след 6 месечния ремонт, заложен в графика, а след това 18 месечното реализиране на разписаните социални услуги по проекта, ние ще затворим кръга на всички предоставяни социални услуги за децата и семействата на територията на общината", заяви шефът на Социалната дирекция Росица Димитрова.

Проектът включва работа с децата още от тяхното раждане, но ще обхване рисковите групи от населението и на ниво "бременност", като насоката е превенция на изоставянето на децата.

Ранната интервенция е нова услуга и е първата по проекта, в която ще бъдат включени различни специалисти за работа със семейства при отглеждането на деца с увреждания, като обгрижването ще започне още от родилния дом, когато се установи проблем, обясни още Димитрова.

Закупуването на два автомобила ще даде възможност за мобилна социална работа и ще улесни подкрепата на рискови семейства и групи от населението в техните домове, убедени са организаторите.

Мобилните екипи ще са няколко и ще работят с децата от 0 до 3 и от 3 до 7 години в риск от изоставяне, с увреждания, непосещаващи детски заведения, отглеждани в крайна бедност и др., и техните родители, както и бъдещи родители от рискови групи - етнически общности и специално ромска, с висок социален и здравен риск.

Мини детска градина е втората инициатива, която е осъществена по друг проект на Европейския информационен център. В рамките на проекта е заложен, т.нар. "Семеен център". Капацитетът му е не повече от 10 деца, предимно с увреждания, които не са могли да попаднат в масовата детска градина. Целта на този проект е да има пълно обхващане на деца в детските заведения. Целевата група са децата от 0 до 7 години.

Социални работници, психолози, медицински сестри и педагози ще бъдат в мобилните екипи. В Семейния център, освен изброените специалисти, ще има и детегледачки. Формата на обслужване ще бъде дневна.  

Общата стойност на проекта е 1 049 524,34 лв., от които 420 815 лв. са за строително-ремонтни дейности, които ще продължат шест месеца от днес до 31.07.2012 год.




Докладвай за нередност в статията
Добави коментар