Специална съдебна зала за разпит на деца
С нея ще разполага Районен съд Велико Търново
Снимка: Thinkstock/Guliver
Две обновени съдебни зали предназначени за изслушване на деца ще бъдат открити утре, 7 октомври в Районен съд Велико Търново.
Иновативните дейности се осъществяват в рамките на проект "Правосъдие - приятел на детето”, който се изпълнява от фондация "Международна социална служба – България” в партньорство с "Детски правен център – България” и с финансовата подкрепа на ОАК –Женева и Българо-швейцарската програма за сътрудничество по тематичен фонд "Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество”.
Заедно с Търново, Районните съдилища в Бургас и Златоград ще са моделите в страната, в които ще се прилагат за първи път нови стандарти, гарантиращи правосъдие – приятел на детето.
Новите съдебни зали са адаптирани специално за разглеждане и решаване на граждански дела, по които се засягат права и интереси на деца и в които ще се изслушват деца. Към тях е изградено и преходно помещение, в което децата могат да изчакат и да се адаптират, преди да бъдат изслушани в съдебната зала.
Също в рамките на проекта във Велико Търново, за първи път в страната, ще бъдат пилотирани услугите "Информационна програма за родители" и "Контактен център за деца и родители". Контактният център за деца и родители е безопасно и неутрално място, където децата на разделени семейства могат да се срещнат и да прекарат времето си с родителя, с който не живеят.
Услугите са насочени към родители в процедура на развод или раздяла, при които има различни проблеми. Услугите ще се предоставят от екипа на Центъра за обществена подкрепа във В. Търново, управляван от "Международна социална служба-България". Резултатите от предоставянето на услугите ще бъдат представени на Агенцията за социално подпомагане и Висшия съдебен съвет с оглед въвеждането им и в други общини и съдебни райони в страната.
Проектът в трите съдилища се изпълнява от фондация "Международна социална служба-България" в партньорство с фондация "Детски правен център-България” с финансовата подкрепа на фондация ОАК-Женева и Българо-швейцарската програма за сътрудничество по тематичен фонд "Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество”. Проектът се изпълнява в периода 1 септември 2012 – 30 август 2015 година и е на обща стойност 320 000 лв.