Вход | Регистрация

Сто години от дарението на Д. Ценов честваме днес

Родолюбивият българин е завещал на родното училище 5 млн. златни лева

Сто години от дарението на Д. Ценов честваме днес

100-годишнина от второто по големина завещание на средства в българско учебно заведение се отбелязва днес. Става въпрос за завещанието на Димитър Апостолов Ценов, който дарява 5 милиона златни лева за висшето търговско училище в родния крайдунавски град, Свищов.

Д. Ценов не само завещава голямото си състояние за създаване на търговско училище, но прави и редица препоръки за неговото устройство и организация, определя кои дисциплини да се изучават.

Родолюбивият възрожденец, търговец, акционер и предприемач е роден на 27 декември 1852 г., в семейството на заможен свищовски търговец, учи първо в Свищов, а след това във Велико Търново и Кронщад (днешен Брашов – Румъния).

На 1 септември 1912 г. Димитър Ценов завещава на родния град цялата си собственост - пари, ценни книжа и недвижими имоти, оценени тогава на 5 млн. златни лева, с думите: "Аз имах една мечта – да направя нещо за родния си град, в който захванах своето търговско поприще, и за българина, комуто изглежда предстои още много културна борба, додето ще може да постигне своята справедлива национална и човешка кауза". 

Също така, в завещанието си той категорична заявява, че новооснованото училище трябва да бъде изградено по подобие на берлинското Ханделсхохшуле и да бъде напълно самостоятелно.

Дарението на Димитър Ценов е второто по големина за развитие на българското висше образование, след това на братята Евлоги и Христо Георгиеви (6 млн. златни лева) за Софийския университет.

На 8 ноември 1936 в Наредба-закон, подписана от цар Борис III, се записва: "Учредява се в гр. Свищов Висше търговско училище под името "Димитър Апостолов Ценов" с цел да дава теоретически и приложни знания по отделните клонове на стопанските науки".

Този ден се превръща в истински празник за Свищов, тъй като в присъствието на царя, представители на правителството и много граждани е открито Висшето търговско училище. То започва своята работа с 11 преподаватели и 375 студенти, разпределени в два отдела "Финансово-административен и банков" и "Кооперативно-застрахователен".

Дарителят надживява акта на завещанието си с цели 20 години. Живял целенасочено и почтено, Димитър Ценов скромно се оттегля в усамотение. Последните си години преживява в болницата на Червения кръст, за да не накърни средствата отделени за училището. Умира през 1932 г. и е погребан в двора на манастира "Св. Св. Петър и Павел" в Свищов.

 

 

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар