Трима почетни граждани и шестима с награда "Велико Търново"
Снимка: Север.бг
На 38-ото заседание на Общинския съвет, провело се в МДТ "Константин Кисимов", с 32 гласа единодушно бяха избрани трима почетни граждани и шестима носители на наградата "Велико Търново".
Посмъртно със званието "Почетен гражданин", по повод 50-годишния юбилей от основаването на Великотърновския университет, бе удостоен първият ректор на висшето училище проф. Александър Бурмов. Настоящият ректор на университета проф. Пламен Легкоступ и архитект Иван Чолаков също получиха званието.
"Приемам това решение не само за своята дългогодишна творческа, управленческа и обществена работа, но и като признание за упорития труд на моите колеги, на групата на архитектите от Велико Търново, които създават днешната и утрешната материална, култура и жизнена среда на града. До края на дните си ще бъда верен на този град - това е едно от задълженията на носителите на този орден", заяви архитект Иван Чолаков - първият демократично избран кмет на града.
От дълги години той е ръководител на търновското дружество на архитектите, член е на Управителния съвет на Съюза на архитектите.
"Тези награди за първия и сегашния директор са знак, че симбиозата между Великотърновския университет и град Велико Търново е вечна. Човек и добре да живее, умира. Не е важно колко време е живял той, важно е какво е оставил след себе си. Нека всички с вяра и с любов да работим за просперитета на нашия град", отбеляза при взимането на званието проф. Пламен Легкоступ.
С наградата "Велико Търново" бяха отличени председателят на местния клон на Съюза на учените в града и зам.-ректор на ВТУ доц. Петко Петков за приноса му в развитието на историческата наука, активна обществена, научно- изследователска и преподавателска дейност; археологът доц. Хитко Вачев за изследване на историческото развитие на средновековната българска столица и разкриването на емблематични за страната ни паметници на културата; принцеса Теофана фон Саксен-Катте за многократни дарения на болниците в страната; хореографът Георги Кински за изключителна творческа дейност и популяризиране на българския фолклор по света; съдийският наблюдател на УЕФА и бизнесмен Ичко Лозев за принос в издигането авторитета на Велико Търново в национален и международен мащаб, както и за родолюбива и дарителска дейност и посмъртно създателят на Международния фестивал на военните духови оркестри и радетел за опазването на родния фолклор и традиции Валери Вълев.
С едноминутно мълчание общинските съветници и гостите на церемонията почетоха паметта посмъртно наградените днес проф. Александър Бурмов и Валери Вълев.
"Много благодаря, че сте се сетили да ме уважите с такъв знак, това много ме радва. Това е награда за многото мръзнене в студени и прашни складове, организирайки даренията. Правя всичко сама с двете си ръце, затова не ми се губят никакви дарения. Търново е градът, където е пристигал моят прадядо - руски офицер от армията на ген. Гурко. Построил си е къща и е основал семейство с пет деца. Тук дядо Григорий ме ожени", благодари за наградата принцеса Теофана фон Саксен-Катте.
Тя обърна внимание на председателя на ОбС Николай Ашиков и общинските съветници, че не е съгласна с твърдението, че търновският университет е основан преди 50 години: "Търновската школа е много стара, осем века по-стара, отколкото вие твърдите. Не е била призната за университет, защото не е имало дисциплина по медицина в нея."
"Посвещавам тази награда на Великотърновския университет, на чиято дейност и активност, културната и духовна столица Велико Търново дължи голяма част от славата си. Търново е велик град, но величието му не трябва да търсим само в миналото. Особена важна е тази уникална духовна атмосфера, която дава възможност на всеки упорит талант да вложи своя принос в древната мозайка на великотърновското великолепие", коментира зам.-ректорът на ВТУ доц. Петко Петков.
Татяна Вълева получи приза от името на съпруга си Валери Вълев. Тя изказа благодарност за подкрепата на всички, които са застанали зад нея, за да може да продължи делото на Валери Вълев и сподели, че вярва, че Валери гледа отгоре и също благодари на всички.
"Не бива да забравяме, че да бъдеш човек е привилегия, а не оправдание. Това, което ни липсва е човещината", заяви Ичко Лозев и допълни, че продължи да работи за бъдещето на Велико Търново.
На тържествената церемония присъстваха Великотърновският митрополит Григорий, областният управител проф. Пенчо Пенчев, зам.-областният управител Любомира Попова, генералният консул на Руската федерация в Русе Владимир Климанов, търговският съветник при Посолство на Австрия д-р Михаел Ангерер, представители на делегации от Унгария, Чехия и Русия, археологът проф. Николай Овчаров и др.
Бяха прочетени и поздравителни писма и адреси от президента на РБългария Росен Плевнелиев, от вицепрезидента Маргарита Попова, от посланиците на Австрия, Армения, Украйна, министерства, областни управители и кметове на общини.
Междувременно пред МДТ "Костантин Кисимов" се проведе празничен концерт за жителите и гостите на града по случай празника, които не се уплашиха от дъжда, премесен със сняг, и силния вятър. За доброто настроение на публиката се погрижиха група "Вакали", Елица и Стунджи и Славка Калчева.
Ако статията ви е заинтригувала, присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме