Филм за автокрацията събра студенти във ВТУ на дискусия
„Вълната” на режисьора Денис Ганзел разбуни младежките им духове
Немският игрален филм "Вълната” на режисьора Денис Ганзел бе повод за дискусия по темата "От идеализъм към тоталитаризъм” между студенти и преподаватели от Великотърновския университет. Идеята за подобно събитие бе на трима студенти по политология във II курс. Янко Илиев представи колегите и съмишлениците си Ивайло и Светлин и анонсира филма и идеята за дискусията след него:
"Филмът отразява действителен случай, описан в романа на Тод Щрасер "Третата вълна”. Историята, разказана в него, описва петдневен необичаен експеримент на гимназиален учител по история с негови ученици. Задачата му е да им покаже що е то автокрация и какво значи живот под диктатура. Започналият като на шега проект излиза извън неговия контрол и се стига до стрелба срещу съученик и самоубийство. Главните герои във филма са представителни извадки на съвременното общество. Учим политология и затова смятаме, че темата е една от най-важните за дискусия сред студентите, защото те са по-активната част на обществото и са носители на идеите за промяна”.
Сред присъстващите бяха и чуждестранни студентки от Хърватия и Испания, обучаващи се във Великотърновския университет по програма "Еразъм” . По техните думи им е било много интересно да видят как връстниците им в България преценяват предизвикателствата от миналото и какви идеи имат за бъдещето си. Всички изгледаха лентата в пълна тишина, след което се разгоряха споровете.
Въпросите за механизмите на управление направиха препратка към скритата манипулация, използваща социалната нестабилност за създаване на диктатура. Повдигна се и темата за класовите различия като основен фактор за раждане на социалното напрежение.
"Вълната” отприщи въпроси, чиито отговори не бяха еднозначни и лесни. Злоупотребата с власт и налагането на закони с агресия определено не бяха приемливи за младите хора. Но всички бяха категорични, че правилните закони, създадени по правилния начин и удовлетворяващи по-голямата част от населението биха довели до една по-здрава и успешна социална среда. А тя от своя страна е задължителна основа за възпитанието на норми и ценности у младите хора – трудолюбие, любов към науката, отговорност и патриотизъм.
"Това е първата организирана от нас дискусия. Очаквахме повече наши колеги да се включат, имайки предвид сериозността на темата – автокрацията – болезнена за много хора тема. Независимо, че действието във филма се развива в Германия, посланието е насочено към всеки човек по света. Затова смятаме да не спираме до тук, а и за в бъдеще да правим подобни дискусии”, обобщи Янко Илиев.
"Сигурни сме, че всички присъстващи колеги ще споделят с родители, приятели и познати за това, което правим, и следващия път ще има повече хора”, допълни той в заключение.