Честит ден на християнското семейство
По случай големия християнски празник ще се проведат различни културни и забавни мероприятия в цялата страна
Снимка: Thinkstock/Guliver
Българската православна църква отбелязва на 21 ноември един от най-големите християнски празници - Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Празникът е почитан и от двете най-големи християнски вероизповедания - католицизъм и източноправославие.
На Въведение девойката Мария била дадена да служи в църква, както било обещано още преди да се роди. Била само на 3 години, когато тържествено влязла в храма в Йерусалим. Три дни пътували натам цялата процесия – най-напред девойки в бели дрехи и със запалени свещи в ръце, след тях Йоаким и Ана и между тях малката Мария. Отпред я чакали свещениците начело с първосвещеник Захарий и пеели празнично.
С решение на Светия синод от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.
На този ден е добре цялото семейство да се събере. На днешната празнична трапеза трябва да се сложат много лакомства за децата.
По това какво е времето на днешния ден народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако на Въведение времето е топло и има слънце, зимата ще е люта и студена, а лятото ще е сухо и и неплодно. Ако е облачно, зимата ще е мека. Ако валят дъжд или сняг, зимата ще е снежна и годината - плодородна.
В християнското семейство, по традиция, мъжът е темелът на къщата, старейшината, пред когото жената стои. Жената е душата и красотата на дома. Старите българи казват: "Откъдето е жената, оттам е и мъжът. И децата." За народа децата са по-големи и от царя.
Българинът е съхранил светостта на семейството в многовековната си традиция, разпределил е ролите на мъжа и жената, така че всяка от тях да е достойна и значима. В религиозните обичаи само мъж може да бъде коледар, сурвакар, цар на лозята, кукер, русалец, да коли жертвеното агне на Гергьовден и петела на Илинден, да заорава селището при беди и болести. Жената меси обредните хлябове, става лазарка, замесва новия квас пред Великден, става баба (акушерка), бае, лекува лехуси, отвръща плач. Само моми могат да напяват на пръстени, да пеят еньовски песни, да се провират през еньовски венец.
В полската и домашната работа мъжът оре, сее, коси, ходи за дърва, плете плет, прави къща, кош, кошара. Ако жена работи тези работи – лошо е за къщата. На нея е отредено да меси хляб, да мете къщата, да пере, да преде, да тъче платно, да крои и да шие ризи. И, разбира се, да роди и отгледа челяд. "Всеки, що има челяд, се слага богат", казва българинът и прави всичко за децата си, да ги отгледа и изучи. От тях "по-сладко и по-горко няма", по тях се познават и бащата, и майката.
По случай големия християнски празник ще се проведат различни културни и забавни мероприятия в цялата страна:
Във Велико Търново ще се проведат два концерта. От 17 часа в голямата зала на Общината ще излязат децата от Неделното училище при храм "Свети Никола" заедно с талантливите възпитаници на детските градини - "Соня" и "Ален мак".
Изпълнителите от Вокален състав "Нова музика" в Г. Оряховица с художествен ръководител Аделина Колеваще се изявят в ИЗ "Рафаел Михайлов" от 18 часа. Участие ще вземат Ани Константинова - цигулка, Пенка Величкова - виолончело, Радослав Тодоров - пиано и Галин Ненов - бийтбокс.
Община Горна Оряховица подарява днес на всички съграждани концерт "Viva La Musica" на Трио "Тенорите".
Триото е създадено през април 2011 година от тримата тенори от Държавна опера Стара Загора - Милен Денев, Васко Влахов и Борис Тасков. Паралелно с оперната класика "Trio Grandi tenori" пеят естрада, джаз, поп и рок музика. Концертът тази вечер е с начало 17.30 часа в Зала №1 на Общината. Входът е свободен.
Преди концерта, от 16.30 ч. в Зала 102, ще се проведе традиционната среща на кмета на Общината инж. Добромир Добрев със семейства, които тази година отбелязват златна сватба.
На 22 ноември в Пленарна зала на Община Русе ще се проведе концерт, посветен на Въведение Богородично – Ден на православната християнска младеж и семейство. Той е с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, временно управляващ Русенска епархия. Ще вземат участие ученици, изучаващи предмет Религия, формации от НУИ "Проф. Веселин Стоянов” и Общински детски център за култура и изкуство – Русе.
В Ловеч празникът ще бъде отбелязан с концерт от 18 часа в Ловчанското читалище. Ще се изявят възпитаници на Неделното училище при Ловчанската митрополия, на ОДЗ "Слънце", ЦДГ "Мария Сиркова", ЦДГ "Първи юни", ЦДГ "Детелина", ОУ "Христо Никифоров", ОУ "Васил Левски", СОУ "Св. Климент Охридски", ОДК, Народно читалише "Зорница 2010 г.", вокална група "Сладкопойна чучулига" с ръководител Тинка Симеонова и вокалната студия за поппеене на Милена Дафинина. Приветствия ще поднесат Ловчанският митрополит Гавриил и кметът Минчо Казанджиев.
Празничната програма на Плевен е пренаситена с изяви - от 15 часа в механа "Български корен” ще започне възстановка на традиционна българска сватба с участие на артисти от Северняшкия ансамбъл.
В 16.30 часа в ХГ "Колекция Светлин Русев” поетесата Елена Вълкова ще представи новата си книга "В началото бе музиката” в музикален съпровод на сина й Чавдар Вълков – цигулка и Магдалена Начева – пиано.
Час по-късно, в 17.30 часа има две прояви. В Арт център – Плевен ще бъде открита изложбата "Три поколения”, в която ще бъдат показани картини на художника Христо Бояджиев и творби на неговата дъщеря проф. Анна Бояджиева и на внука на художника Димитър Хинков. В същия час във Военния клуб ще бъде представена книгата "Възхвала за летище Каменец”.
В 19 часа в Драматичен театър "Иван Радоев” Плевенска филхармония и Общински духов оркестър със солисти плеада звезди ще изнесат благотворителен концерт в помощ на две плевенски деца – Христина и Иван Гарнизови.