Вход | Регистрация

Ще плащаме ли данъци за пустеещите земи?

До края на май експертна група ще заработи по въпроса

Ще плащаме ли данъци за пустеещите земи?
Снимка: sxc.hu

Да се въведе данък върху пустеещите земи - предложението е на две от най-големите браншови организации в земеделието – на производителите и на собствениците на земи, събрали се да обсъдят темата на кръгла маса.

Мярката по казуса "Проблеми и перспективи пред земеползването в България" е изтъкната като единственото адекватно решение на проблема с пустеещите земи, предаде БНР.

Целта на дискусията е да привлече във фокуса на общественото внимание въпросите на собствеността на земята, нейното стопанисване и ползване, както и повишаването на тяхната ефективност. С позиции по темата участват още  представители на държавата и браншови организации.

Въвеждането на такъв данък подтикнало собствениците решат как да постъпят със земите си - дали ще ги ползват, дали ще ги отдадат под аренда или ще се освободят от тях, коментира председателя на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов.

Според него уместно ще бъде, ако Общините събират данъците, това ще ги подпомогне и ще предотврати процеса на обезлюдяване. По думите му, комасираното ползване на земеделските земи е добра практика, а промените в закона позволяват занимаващите се със земеделие да сключват споразумения помежду си.

Борислав Петков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи, подкрепи предложението, като заяви, че трябва да се поеме политическа отговорност по отношение на комасацията, тъй като така българското земеделие не е перспективно и не може да развие устойчиво ползване на площите.

Средният размер на земеделски земи е намалял - до 5,5 дка на имот, след възстановяване на собствеността, поясни земеделският министър Димитър Греков. Според него управлението на имотите тъкмо заради това е усложнено и повишава административните и селскостопански разходи. Като решение той посочи - уедрено ползване.

Политиката на министерството е за отдаване на земята под аренда в дългосрочен план. Срокът при трайните насаждения ще бъде около 20 години. Ескпертна група, която да работи по въпроса, ще бъде свикана до края на май, поясни Греков.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар