Вход | Регистрация

Нова е-система в помощ на архивите

6 книги с основни правила и справочници за търсене на документи в България и в Европа представиха днес във В. Търново

Нова е-система в помощ на архивите
Снимка: Север.бг

Новата информационна система на Държавните архиви бе представена днес във Велико Търново. Чрез мултимедийна презентация нагледно бе показан обема и качеството на работата, свършена до момента.

Опазването на документалното наследство е основен приоритет в политиката на всяка държава. Но това, че документите ще бъдат събрани по някакъв начин, не изчерпва цялата работа по тях. Трябва да бъдат създадени определени правила, по които те да бъдат подредени, съхранявани и използвани. Това каза Ивелина Караилиева, директор на Регионална дирекция архиви - В. Търново пред студенти, реализиращи стажа си във ведомството и ги запозна с Правилата, Справочникът за търсене в България и Справочникът за търсене в Европа.

През 1982 г. всички правила, по които документите се съхраняват и по които се работи с тях, са събрани в методически кодекс, който с времето постоянно е актуализиран. Тази година по проект на ОП "Административен капацитет" Агенцията е събрала правилата в 6 книжни издания .

1080436

"Всяко едно от тези книжни тела съответства на основните архивни дейности - Управление и организация на националния архивен фонд, Източници на комплектуване, Регистрация и отчестност на документите, Научно-справочен апарат, Популяризиране на съхранените документи, Електронни документи - боравене и правила с тях. Тези справочници са в помощ и на студентите, изучаващи история и специалности, свързани с архивистика, както и на хората, занимаващи се с изследователска дейност.", представи изданията Караилиева.

До миналата година търсенето на документи в архива е ставало единствено и само по традиционния начин, чрез справочници за търсене на хартиен носител. От средата на 2012 г. Държавна агенция архиви /ДАА/ е направила 2 информационни системи, подпомагащи търсенето на архивни документи. Първата от тях е Информационна система на Държавните архиви и ще съдържа информация за всички налични документи в държавните архиви.

"В България има и ценни документи, които имат собственик, различен от държавата - може да се притежават от частни лица, от юридически лица или да са в архивни сбирки на музеи и библиотеки. За тях има друга информационна система и тя се нарича Национален електронен регистър на архивите. Съвсем нова е и предстои да се попълва.", уточни директорът на Регионалната дирекция. Информационната система на Държавните архиви има две нива на достъп - за служебно ползване, а част от нея позволява и публичен достъп. На този етап се прави справка само за дигиталните обекти в Агенцията. Последната достъпна информация в публичната част е сведение за самата информационна система.", уточни още Караилиева.

1080442 1080441

Една от всичките инициатива на Държавна агенция архиви е включването в проекта "Портал на европейските архиви. Това е платформа за международни научни изследвания. Идеята на портала е да представи бърз и лесен достъп до архивни материали и архивни институции, във връзка със споделената историческа и политичeска история на държавите от континента. На този портал ще бъдат качвани дигитални копия на документи от всички архивни институции на държавите-членки на ЕС. В момента всеки потребител на сайта има достъп до 20 миниона писателни единици, което е огромно количество от дигитални образи. Всички тези документи са на родния си език.

1080440

Информационната система е почти завършена благодарение не само на работещите в Държавните архиви, но и на доброволци и студенти, които са се включили в попълването й. Голям брой студенти дори са избрали участието им в нелеката архивна работа, да бъде тяхна официална студентска практика.

Със свидетелство за активно участие в доброволческата програма "Приятели на архивите", популяризиране на документалното богатство и съхраняване на историческото ни наследство чрез създаване на иновативно-дигитално съдържание за потребителите от Глобалната информационна система, бе награден Емил Врежаков, студент по право последна година. Свидетелството му връчи Боряна Маринова, началник "Държавен архив” В. Търново.

1080444

"Първоначално се бях ориентирал само към доброволческата програма и допълнително ме поканиха за стажантската студентска програма. А избрах това, защото първата ми специалност е история, имам магистърска степен "История на дипломацията" и това ми е интересно. Най-интересните документи, на които съм попадал са съдебни решения от социалистическия период, в които имаше дела за фалшифициране на монети от 20 ст. до 2 лв и такива неща, които от сегашна гледна точка са по-интересни. Разбира се, тогава са били актуални. Имаше различни дела за многобрачие... Много би било хубаво всички да имат достъп до тези документи, за да могат по-лесно да търсят необходимата им информация.", сподели впечатленията си Емил.

 

1080449

Неделина Симеонова е студентка в 4 курс "Журналистика" и е стажант в Държавни архиви - Велико Търново от няколко дни. И, макар, че е отскоро, ентусизмът от това, да научи нещо ново и полезно, се увеличава с всеки изминал ден.

"Първоначално работата ми се струваше много трудно, но постепенно видях, че не е. Свикнах. Работата на стажантите не е много обемна и се състои главно в попълване данни на архива в електронен вариант на Екселска таблица. Определено не е сложно и съм доволна от избора си. Интересно и полезно е."

Държавна агенция архиви е институцията в РБългария, която е призвана да осъществява националната политика в областта на архивното дело, като тази политика включва събирането, съхраняването, организирането, използването на документите с историческо значение - които са ценни и се запазват вечно.

<< Sever.bg във Facebook >>





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар