Вход | Регистрация

"Белене" в полезрението на частен инвеститор

За сега името му се пази в тайна

"Белене" в полезрението на частен инвеститор
Снимка: Булфото

Частен инвеститор може да купи проекта АЕЦ "Белене" до края на годината и да поеме плащането на неустойките, коментира в интервю за БТА председателят на Българския атомен форум БУЛАТОМ Богомил Манчев.

Купуването на проекта от частен инвеститор ще реши проблема с претенциите на руската страна за дължими неустойки, смята Манчев, който е и изпълнителен директор, и основен акционер в консултантската и инженерингова компания "Риск Инженеринг". 

По думите му "преговорите с Русия могат да се решат положително, ако този инвеститор, който проявява интерес към АЕЦ "Белене", купи проекта и с това се решават всички проблеми на България - НЕК ще получи пари, Русия ще получи парите, за които предявява претенции и повече няма да има такива."

Манчев не пожела да коментира исканата от руска страна сума като неустойка за спирането на проекта. само спомена, че тя е различна от тиражираната в публичното пространство и ние сме длъжни да платим и двата блока, а не само единия, както ни се иска.

"Инвеститорът, който иска да дойде, е проверил този проект и смята, че той е целесъобразен, той има възможност да плати проекта, а държавата няма възможност да участва в него. Това не е хипотетична търговска възможност, а съвсем реална, защото има проявен интерес Засега не искам да коментирам. Когато това се случи и има съответните подписани документи, тогава ще кажем. Процесът е доста чувствителен. Засега обаче смятам, че не е разумно да вдигаме шум в пространството", каза още експертът.

Всички необходими разрешителни са издадени, проектът АЕЦ "Белене" има търговска стойност и може да започне веднага, смята Манчев. Инвеститорът ще трябва да сключи договор с НЕК като собственик на проекта и с "Атомстройекспорт", която има права върху използваната технология.

За сега името на евентуалния бъдещ собственик на АЕЦ-а не се споменава от председателя на Българския атомен форум.

"Това ще бъде отворен консорциум. Има основен играч, който гарантира финансирането, но останалите участници, които към момента са заявили желание, могат да се променят.

Без значение какви решения взимат управляващите държавни органи, този проект има издадени лицензии, които не могат да му бъдат отнети и това има стойност.

Така, ако има някой, който прояви интерес, проектът може тутакси да тръгне отново", посочва Манчев.

На въпрос дали, ако проектът АЕЦ "Белене" бъде изцяло частен, няма да се застраши националната сигурност, той отговаря:

"В Германия, Финландия, САЩ, Япония, Турция, Испания, Швеция ядрените централи са частни. Правилата, които са наложени в една държава, важат и за държавните, и за частите компании.

Единственият проблем при частен проект ще бъде, че държавата ще взима от него само полагащите й се данъци, а не печалбата, която ще реализира проектът."

_____________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: vesti.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар