„Бели престилки“ в ДС
Сред проверените 1840 лица има и сътрудници от Централния Север
thinkstockphotos.com
Проверка на 1840 лица е извършила Комисията по досиетата. Проверката е по чл. 3, ал. 2, т. 4 – управителите и изпълнителните директори, членовете на управителните и контролните съвети на лечебните заведения.
Осемдесет и три лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от Закона. За 28 лица не са предоставени всички необходими данни и за тях проверката продължава.
Бившият директор на "Многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Тота Венкова”" АД – гр. Габрово Ангел Русев Ангелов от Габрово е сътрудничил под псевдонима Спартак не само в родния си град, показва справка в Комисията по досиетата. Вербуван е в Ловеч на 18-годишна възраст от ловешкия служител Иван Моянов Снет от отчет през 1986 г.
Валери Георгиев Карааргиров, роден през 1962 г. в Плевен е работил под псевдонима Асен. Няма данни кога е свален от отчет. Публичната заемана длъжност - управител на "Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология "Света Марина"” ООД – гр. Плевен.
В списъка с агенти с бели престилки се появиха още двама лекари с корени от Ловешко. Георги Николов Георгиев, роден през 1952 г. в Луковит, е бил съдържател на явочна квартира с псевдоним Зорница. Вербуван е през 1981 г., няма данни кога е свален от отчет. Той е в списъка в качеството си на бивш управител на болницата в Червен бряг.
Ташко Стефанов Делийски е роден през 1950 г. в с. Черни Вит. Един от доскорошните членове на съвета на директорите на Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен е бил агент с псевдонима Кръстев, вербуван през 1977 г. Няма данни кога е свален от отчет.
Бивш шеф на ловешката болница също е бил агент на Държавна сигурност. Роденият през 1934 г. в град Славяново Николай Атанасов Казаков е вербуван през 1958 г. с псевдоним Иван, но е снет от отчет още същата година. За него е установена принадлежност към органите по чл. 1 от собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество.
Красимир Тихомиров Методиев, роден през 1950 г. във Велико Търново. Подвизавал се е с псевдонима Искрен. Вербуван е от майор Лъчезар Ив. Арнаудов в началото на януари 1988 г. Член на Съвет на директорите на "Многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина"” ЕАД – гр. Варна. Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1 - собственоръчно написани агентурни сведения, документи за получено възнаграждение, разходни документи, отчетени от ръководил го щатен служител, документи от ръководил го щатен служител. Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Красимир Тихомиров Методиев към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.
Петър Иванов Господинов, роден през 1950 г. в Белене е бил агент-осведомител под псевдонима Боян. През 1971 г. е снет от оперативния действащ отчет. Управител на "Многопрофилна болница за активно лечение – Белене" ЕООД.
О. р. Иван Кръстев Иванов е вербувал русенецът Тодор Атанасов Чернев, роден през 1945 г. Под псевдонима Павлов Чернев е осъществявал сътрудничество в ОУ на МВР-Русе-ДС. През 1989 г. е снет от отчет. Член е на Съвета на директорите на "Университетска специализирана болница за активно лечение по ендокринология "Акад. Ив. Пенчев"” ЕАД – гр. София; Член на Съвета на директорите на "Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология – Майчин дом" ЕАД – гр. София.
Комисията установи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на 18 /осемнадесет/ лица, данните за които не подлежат на публикуване по силата на чл. 30, ал. 1, т. 1 от Закона и 1 /едно/ лице, данните за което не подлежат на публикуване по силата на чл. 30, ал. 1, т. 2 от Закона.