Вход | Регистрация

Възраждат сътрудничеството между Павликени и Пружани

Беларусите с интерес за инвестиции в детски лагер край Бяла

Възраждат сътрудничеството между Павликени и Пружани
Снимка: Север.бг

За подновяване и развитие на отношенията между побратимените през 2001 г. градове – Павликени и беларуският Пружани съобщиха днес кметът инж. Емануил Манолов и Николай Петрович Кудравец, заместник-председател на Пружанския районен изпълнителен комитет. Баларуската делегация е на делово посещение в Павликенската община.

По една или друга причина сключеното споразумение досега не е било материализирано във връзки, контракти и съвместни прояви, но от миналата година, по инициатива на Община Павликени със съдействието на посланика на Република Беларус в България, се е стигнало до размяна на визити за празниците на градовете, съобщи градоначалникът на Павликени.

Той уточни, че в рамките на три дни беларуската делегация се е запознала с част от културно-историческото наследство на региона, с икономически характеристики, със социалните услуги, които се предлагат на територията на общината.

1071634

"Днешният ден е исторически, защото днес подписахме съглашението между Пружански район и Община Павликени. Този документ ще ни даде възможност за сътрудничество не само в социално-културната сфера, но и в икономическата. Готови сме на обмен на млади и по-възрастни хора.", изрази намеренията на делегатите Николай Кудравец.

Гостите са посетили няколко предприятия и фирми от различни отрасли. В делегацията, освен служители от Районния изпълнителен комитет, има директори на различни фирми - фабрика за мебели, за шиене на униформи, млекопреработвателно предприятие, завод за производство на селскостопански машини, за производство на растителност. От Общината са организирали за гостите профилирани срещи. В направление "хуманитарни дейности" са посетени училище, детска градина, комплексът за социални услуги. "Бизнес" групата е посетила едър земеделски производител, завод за производство на селскостопанска техника и разсадник за декоративна растителност.

"Пружански район е 4 пъти по-голям по територия от община Павликени, а по население – два пъти. Имат 70 000 глави крави, отглеждани в 42 огромни стопанства. В следствие на по-дългата зима добивите са по-ниски и те изпитват нужда от десетки хиляди тонове фураж и около 20 хил. тона слънчогледов шрот. Това беше първата стъпка - да отправим запитване към всички рафинерии за олио в България и се опитахме да осъществим връзка с пружанските ни приятели за сключване на споразумения и изкупуване на абсолютно всичкия шрот. На тях им трябват 20 хил. тона, а средно капацитетът на нашите фабрики в Северна България е около 400 т годишно.", каза инж. Манолов.

Другият ангажимент е за изнасяне на зърно от павликенски производители в Пружански район с железопътен транспорт. В момента се изготвят анализите.

Третата идея за сътрудничество е от техния огромен завод за кашкавал, който произвежда над 30 вида по австрийски, италиански и холандски рецепти. Предложението е, ако бизнесът в Павликени прояви интерес, да се внася неузрял кашкавал, но не като стока, а като продукт, за да се спестят митническитре налози. Кашкавалът да зрее в складове в Павликени, след което да се разпространява в търговската мрежа.

1071632

На следващо, но не по важност място, е идеята за възстановяване на първия павликенски ученически лагер на територията на Бяла, край Варна, основан през 1958 г. Кметът е на мнение, че е възможно това да стане чрез публично- частно партньорство. Лагерът се намира близо до морето, но от 2008 г. е неизползваем. В него има 10 двойни бунгала с 50 легла. Трима пружански инженери вече са огледали терена и района. Разходите за ремонтиране на бунгалата и кухненския блок, както и обзавеждането, ще са около 200 000 лева. Беларусите обмислят възможността да построят масивна сграда, която ще струва 700 000 евро.

Идеята е след възстановяването, в активните летни месеци, в него да почиват павликенски и пружански деца, а през май и септември това да е възможно и за семейства от двете общини. Бюджетната издръжка в рамките на една календарна година с 4 активни месеца и съпътстващите разходи е 90 000 лева, обяви павликенският кмет.

В знак на приятелско отношение от страна на беларусите Николай Петрович обяви, че даряват скулптурен сувенир на символа на беларуската природа – зубър. А по-късно ще обмислят въпроса за доставяне на самото животно за зоопарка. Инж. Манолов уточни, че на този етап още не са готови да приемат зубъра, заради прелицензирането на зоопарка и подготвянето на нов проект.

Тази вечер делегатите от Пружани бяха специални гости на Тържествената сесия на Българските Общини, след което арт групата "Родники" подари на гражданите на Павликени късче от беларуската култура.

Утре гостите ще посетят зоопарка, Никополис ад Иструм и стария Търновград.





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар