Вход | Регистрация

Денят на диалога в Търново премина като монолог

Местните власти поставиха проблемите пред себе си - народните представители на дойдоха

Денят на диалога в Търново премина като монолог
Снимка: Север.бг

Ден на диалога между местната и законодателната власт организира Националното сдружение на общините и във Велико Търново. Кметове и заместник-кметове, представители на общински администрации и граждански сдружения уважиха това така важно за развитието на населените места събитие.

"Денят на диалога се превърна в една добра традиция и намира положителен отклик не само в страната, а е откроен като добра практика на европейско ниво. В един и същи ден община, държавна власт, както и наши партньори се събираме във всички областни центрове, за да потърсим в диалог по-добри решения на актуалните проблеми, важни за всички общини.", каза кметът на община Велико Търново, който е и член на УС на Националното сдружение на общините в България /НСОБ/.

Промени в законодателството за местните финанси, очаквания на общините по макрорамката на Бюджет 2013 г., предстоящи промени във водния сектор и въпроси от регионално значение бяха четирите основни точки с включени от НСОБ мерки за тяхното решаване с помощта на законодателната и изпълнителна власт.

Мариян Маринов, като представител на НСОБ, обобщи в доклад общата позиция на общините по първите три теми.

"През последните години на криза, политика на икономии и силен скок на цените на горива и храни единните разходни стандарти за финансиране на делегираните на общините училища, социални центрове и домове, културни институти остават почти непроменени. Нещо повече - транспонирането на европейски норми в българското законодателство поставят изисквания към общините за допълнителни, финансово неосигурени разходи. Всичко това води до натрупване на дефицит в делегираните дейности в размер над 200 млн. лева", е записано в доклада за финансовата рамка за дейността на общините през 2013 г., представен на срещата днес.

Очакваният диалог не се получи, тъй като депутатите, въпреки потвърждението за получени покани да присъстват на срещата, не дойдоха, а именно те трябваше да чуят за проблемите на местните управляващи и да станат проводник за тяхното решаване. Затова срещата премина под формата на монолог - кметовете и предствителите на различни общини изразиха до болка познати и тревожни проблеми, за които споделиха, че няма как да бъдат решени само на местно ниво, ако държавата сериозно не се намеси.

"Конкретните предложения, разработени като проект от Националното сдружение на общините, не са нито от тази година, нито от миналата. Част от нещата са многократно обсъждани и се повтарят, а резултатът е един и същ. Освен това рамката за бюджет 2013 г. е вече готова за внасяне, така че едва ли някой ще ни чуе. Но има няколко основни неща, които трябва да се кажат и да стигнат до народните представители, които представляват Великотърновска област и са избрани да защитават нашите интереси.", заяви кметът на община Златарица Пенчо Чанев.

Той сериозно наблегна на предстоящите догодина парламентарни избори и постави въпроса за заделянето на средства от държавата за този акт. "Само за Златарица направените от Общината разходи надхвърлят 5 500 лева. Не сме длъжни да търпим такива разходи при положение, че изборите не са и наши. Ако тези избори не бъдат финансирани, трябва да е ясно, че ние няма да се напрягаме чак толкова много да ги обезпечаваме", категоричен бе Чанев. Освен това сериозен финансов недостиг има и за зимното почистване на пътната мрежа в общината, слабо е финансирано звеното "Пътнически превози" към по-малките населени места, няма раздвижване в сектор "Социални услуги", а за заплащане в администрацията кметът отказа коментар.

Подобни коментари на недоволство от страна на управляващите по отношение решаването на проблемите в общините изказаха и други кметове.

Градоначалникът Панов предложи проблемите, поставени на срещата, да бъдат оформени в протокол и да се връчат на депутатите от Великотърновска област.

В България общините са отговорни за 2/3 от публичните услуги, като чрез общинските бюджети се финансират: 88% от училищата; 95% от детските градини; 100% от детските ясли и здравните кабинети; 87% от социалните услуги; 100% от услугите на домашен социален патронаж, 100% от услугите по чистотата, поддържане на улици, улично осветление; ВиК; паркове и зелени площи; поддържането и ремонта на всички пътища в страната.

Минималната компенсация на натрупаните дисбаланси в делегираните дейности е в размер на 90 млн. лева, както следва: в сферата на образованието с минимум 41 млн. лева; в сферата на социалните дейности и здравеопазването с минимум 49,2 млн. лева.

Минимално увеличение на средствата за общински инвестиции в размер на 92 млн. лева: целева субсидия за капиталови разходи с 42 млн. лева; за ремонт и поддръжка на пътищата с 43 млн. лева, средствата за зимно поддържане и снегопочистване със 7 млн. лева.

Държавата да подкрепи общините за финализирането на европейски проект с минимум 139 млн. лева, както следва: увеличение на размера на изравнителната субсидия с минимум 29 млн. лева; приемане на траен механизъм за преодоляване на последиците от налагането на финансови корекции и финансовото му осигуряване на 70-80 млн. лева; увеличение на капитала на фонд ФЛАГ с 40 млн. лева, с цел осигуряване на завишеното търсене на кредитен ресурс за изпълняваните от общините проекти.

_______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар